Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 20. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Navýšení kapacity víkendových spojů do Jeseníků

20.01.2021 - Navýšení kapacity víkendových spojů do Jeseníků - Od...

Počasí

20.01.2021 - Středa

Teplota: 2 / 0 - Zataženo

21.01.2021 - Čtvrtek

Teplota: 3 / 0 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Transfúzní služba vytváří zásoby krve a plazmy

15. prosince 2020 - 18:13

Zpět na seznam článků

Pro vánoční svátky

Transfúzní služba vytváří zásoby krve a plazmy

šumperská Transfúzní služba se připravuje na vánoční svátky zdroj foto: AGEL

Před vánočními svátky je nutné zajistit dostatečné zásoby krve a krevní plazmy pro krevní banky a nemocnice v Olomouckém kraji.

Každoročně se na toto období připravuje i šumperská Transfúzní služba. „V tomto předvánočním období vytváříme rezervy a maximální možné zásoby krve a krevní plazmy pro překlenutí vánočních svátků, kdy jsou naše odběrová střediska zavřená," popisuje situaci odborný zdravotnický pracovník Renata Wassserburgerová. „Za posledních deset let se stalo pouze jednou, že bylo nutné pozvat několik dárců k odběrům krve mezi svátky, protože byl akutní nedostatek krve určité krevní skupiny. Příčinou bývá často neplánovaný operační zákrok spojený s velkými krevními ztrátami, poporodní komplikace a těžké úrazy při dopravních nehodách. V těchto případech musíme co nejdříve pomoci. Naši dárci jsou ale úžasní lidé a bez váhání přichází na pomoc,“ dodává.

Trvanlivost odebrané krve a plazmy je natolik dlouhá, že se nestává, že by bylo nutné vinou končící expirace erytrocytární transfuzní přípravky likvidovat. „Všechny odběry jsou plánované a hlídáme, abychom neměli např. přebytek krve jedné krevní skupiny. Pro zajímavost, erytrocytární transfúzní přípravky mají trvanlivost dvaačtyřicet dnů, klinická plazma třicet šest měsíců a plazma určená pro výrobu léčiv se pro zpracování vydává do čtyř měsíců od odběru,“ uvedla Renata Wassserburgerová s tím, že se stává, že požadavek na dodání krve přijde z nemocnice nebo krevní banky dokonce už druhý den po odběru ve středisku, takže se dárci nemusí bát, že by jejich dar přišel vniveč.

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

šumperská Transfúzní služba se připravuje na vánoční svátky          zdroj foto: AGEL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.