Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 26. června 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Krajské zastupitelstvo ocenilo ženy pracující v sociálních službách

25.06.2019 - Krajské zastupitelstvo ocenilo ženy pracující v...

Počasí

26.06.2019 - Středa

Teplota: 33 / 20 - SkoroJasno

27.06.2019 - Čtvrtek

Teplota: 28 / 17 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Třetí díl trilogie „Severomoraváci za Velké války“

04. ledna 2019 - 12:45

Zpět na seznam článků

Seznam prodejních míst, kde si ji můžete zakoupit

Třetí díl trilogie „Severomoraváci za Velké války“

Severomoraváci za Velké války - III. díl zdroj:VMŠ

Vlastivědné muzeum v Šumperku vloni vydalo třetí díl úspěšných „Severomoraváků“. Knižní trilogie popisující bojové osudy rakousko-uherských pluků, v nichž působili naši dědečkové či pradědečkové, se tak završila.

Závěrečný díl trilogie „Severomoraváci za Velké války“ nese výmluvný podtitul „Vojáci skomírající monarchie“. Autor Zdeněk Doubravský tentokrát zavedl čtenáře do Ruska v letech 1916 až 1918. Mohou tak být svědky poslední úspěšné ofenzívy ruských vojsk pod velením generála Brusilova, opětného dlouhodobého uvíznutí v zákopech a ukončení války na východní frontě. Pozornost je opět věnována bojové cestě 13. zeměbraneckého pluku a 93. pěšího pluku šumperského.

S 1. praporem 93. pěšího pluku čtenáři znovu zavítají na italskou frontu a poznají nelidské podmínky bojů u řeky Soči i působení praporu v horských podmínkách nedaleko řeky Piavy v letech 1916 až 1918. Vyprávění o letech válečných strádání civilistů v zázemí i vojáků na frontách uzavírá kapitola o málo známém podivném ukončení bojů na italské frontě.

Severomoraváci za Velké války - III. díl zdroj:VMŠ

Kniha obsahuje i závěrečnou část seznamu padlých v řadách 93. pluku, jak jej zachytily sešity spisu 93. im Weltkriege. Byť se jedná jen o torzo veškerých ztrát, které daný pluk utrpěl, může seznam přispět k určení místa úmrtí alespoň některých z mnoha padlých příslušníků 93. pěšího pluku, pocházejících z obcí šumperského, zábřežského, moravskotřebovského, rýmařovského a litovelského okresu. A lepší poznání osudů našich předků a pochopení situací, s nimiž se museli během let prvního světového válečného konfliktu vyrovnat, bylo důležitou motivací k sepsání celé trilogie.

Publikaci je možno zakoupit v knihovně VM a na všech zařízeních VM Šumperk (Muzeum Šumperk, Zábřeh, Mohelnice, Památník A. Kašpara a zámek Úsov). Kniha je k dostání za 150 korun.

Autor: red., E. Šebestíková - VMŠ

Fotogalerie

Severomoraváci za Velké války - III. díl             zdroj:VMŠ

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.