Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podpora paliativní péči v kraji

24.05.2024 - Podpora paliativní péči v kraji - Nejvíce se zaměřuje...

Počasí

25.05.2024 - Sobota

Teplota: 20 / 15 - Bouřky

26.05.2024 - Neděle

Teplota: 23 / 13 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Třetí největší požár loňského roku zaznamenali hasiči v Zábřehu

25. ledna 2016 - 08:40

Zpět na seznam článků

Téměř šest tisíc událostí bylo důvodem výjezdu hasičů v Olomouckém kraji

Třetí největší požár loňského roku zaznamenali hasiči v Zábřehu

11. července 2015 – požár dřevostavby rodinného domu, Zábřeh - Skalička zdroj foto: HZS Olk

V průběhu roku 2015 hasiči Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje zlikvidovali celkem 5772 událostí, což je o 215 událostí méně než v roce předchozím. 

Nejvíce řešených událostí, stejně jako v roce 2014, měl územní odbor Olomouc (1945 událostí), územní odbor Přerov řešil 1259 událostí, územní odbor Šumperk 1092 událostí, územní odbor Prostějov 982 událostí a nejméně událostí řešili na Jesenicku, a to 494.

přehled událostí podle územních odborů zdroj: HZS Olk.

Počet požárů v roce 2015 v celém kraji se vyšplhal na 917. Zemřely při nich 3 osoby, zraněno bylo 39 osob a 6 hasičů. Škody se vyšplhaly na více než 95 milionů korun. „Ve srovnání s rokem 2014 se počet požárů snížil o čtyřicet šest událostí. Počet úmrtí klesl o tři usmrcené osoby při požáru a počet zraněných klest o dvě osoby,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsizová.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková mluvčí HZS Olomouckého kraje foto: sumpersko.net

Nejčastější příčinou vzniku požáru je nedbalost a neopatrnost dospělých, v loňském roce bylo zaznamenáno 206 požárů. Druhou nejčastější příčinou jsou technické závady – 184 požárů. Třetí místo patří úmyslně založeným požárům - v roce 2015 jich bylo do statistik zapsáno celkem 173.

Počet požárů komínů a topidel v roce 2015 vzrostl proti předchozímu roku více než dvojnásobně, statistika eviduje v roce 2015 – 69 požárů, v roce 2014 – 31 požárů.

V roce 2015 hasiči v Olomouckém kraji likvidovali 19 požárů se škodou přesahující 1 milion korun. Největšími požáry roku loňského roku byly:

23. ledna – požár odchovny prasat – Kojetín, škoda 14 milionu korun. Jednalo se o požár odchovny prasat v obci Kojetín Při požáru došlo k úhynu 67 ks prasnic, 1878 ks selat a poškození stavebních konstrukcí. Příčina požáru: technická závada na elektroinstalaci zářivkového tělesa.

23. ledna – požár odchovny prasat – Kojetín zdroj foto: HZS Olk

1. července – požár speciálního drážního vozidla, Střeň, škoda téměř 11 milionů korun. Jednalo se o kolejové drážní vozidlo, povrchový štěrkový pluh na úpravu kolejiště. K požáru došlo za jízdy vozidla. Příčina: technická závada na hydraulickém systému vozidla.

1. července – požár speciálního drážního vozidla, Střeň zdroj foto: HZS Olk

11. července – požár dřevostavby rodinného domu, Skalička, škoda 3 miliony korun. Jednalo se o požár dřevostavby rodinného domu v obci Skalička. Dům byl požárem zcela zničen. Příčina: technická závada na Li-Pol akumulátoru.

11. července – požár dřevostavby rodinného domu, Zábřeh - Skalička zdroj foto: HZS Olk

5. prosince – Požár vyvážecího traktoru, Brníčko, škoda 3 miliony korun. Jednalo se o požár vyvážecího traktoru, který byl zcela zničen. Příčina nebyla jednoznačně stanovena, událost byla uzavřena se dvěma verzemi, a to závada na zařízení stroje nebo vznik požáru v důsledku vznícení nečistot a usazenin.

Hasiči v roce 2015 při požárech bezprostředně zachránili celkem čtyřiadvacet osob a evakuovali z ohrožených prostor devadesát osm osob.

Pomoc hasičů pří záchraně parašutisty z vody - Tovačov zdroj foto: HZS Olk

Kontroly dodržování stanovených povinností na úseku požární ochrany jsou jedním z nástrojů, jak chránit zdraví a životy osob, což je základním posláním zákona o požární ochraně a celého Hasičského záchranného sboru. „V kraji bylo realizováno celkem 830 kontrolních akcí na dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně. Kontrolami bylo v 1619 případech zjištěno porušení zákonných povinností. Zda byly tyto závady odstraněny, bylo zjišťováno kontrolními dohlídkami,“ informovala krajská mluvčí Hacsiková.

Kontrola podávání alkoholu mladistvým - kontrola únikové cesty zdroj foto: PČR

V červnu byl zadán generálním ředitelstvím dlouhodobý úkol zaměřený na ochranu kulturního dědictví před požáry a jejich účinky. „Hasiči v kraji provedli v této souvislosti dvanáct kontrol, kterými bylo zjištěno čtyřiadvacet nedostatků,“ uvedla Vladimíra Hacsiková. Na základě rozkazu generálního ředitele k provedení mimořádných tematických kontrol byly ve spolupráci s policií prováděny kontroly restauračních zařízení, klubů, zábavních podniků. „Tyto kontrolní akce byly prováděny od října do prosince zejména v průběhu víkendů. Při šestatřiceti kontrolách bylo zjištěno celkem osmdesát sedm nedostatků Nejčastěji  se jednalo o umístění a nepřístupnost přenosných hasicích přístrojů a neoznačení HUP, HUV a hlavního vypínače el. energie, neoznačení čísla tísňového volání apod,“ sdělila Vladimíra Hcsiková.

Autor: red., V. Hacsiková, zdroj foto: HZS Olk

Fotogalerie

11. července 2015 – požár dřevostavby rodinného domu, Zábřeh - Skalička    zdroj foto: HZS Olk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.