Třicet let od vyhoření šumperského divadla
30. července 2024 - 11:02
Připomene výstava
vyhořené divadlo zdroj foto: archiv DŠ
Letos na podzim uplyne třicet let od chvíle, kdy budovu šumperského divadla zachvátil požár, který ji vážně poškodil. Hrozící myšlenku na zrušení stálé scény téměř okamžitě odvrátila vlna solidarity mezi divadelníky, obyvateli města a okolí, ale také finanční pomoc sponzorů a podpora představitelů státu, a divadlo bylo po nákladné rekonstrukci v říjnu 2000 opět otevřeno. Více než šestileté období od požáru do slavnostní premiéry Našich furiantů v „novém“ přiblíží výstava nazvaná „Jako fénix z popela – 30 let od požáru šumperského divadla“, jež bude od čtvrtka 22. srpna k vidění v Galerii mladých v šumperském muzeu. Zahájena bude vernisáží v 18 hodin.
Dva na sobě nezávislé požáry v budově divadla likvidovalo v úterý 25. října 1994 od páté ranní šedesát hasičů ze šesti jednotek. K lokalizaci obou ohňů došlo kolem půl deváté dopoledne, o čtyři hodiny později byla likvidace požáru ukončena. Už prvotní vyšetřování prokázalo, že první ohnisko bylo v prostoru jeviště a hlediště, druhé pak v místnosti propagace pod jevištěm. Případ převzal Krajský úřad vyšetřování, který dospěl k závěru, že šlo o čin žháře. Pachatele se ale nikdy nepodařilo odhalit.
Bezprostředně po požáru se objevily úvahy, že by éra profesionálního divadla mohla po třiačtyřiceti letech skončit. Naštěstí se zvedla obrovská vlna solidarity nejen mezi divadelníky, ale i veřejností. Už v den neštěstí vznikla myšlenka sbírky na obnovu divadla. Jako první přišla s iniciativou Investiční a poštovní banka Šumperk, jež pro tento účel zřídila zvláštní účet s počátečním vkladem, zvláštní fond na obnovu divadla zřídilo i zastupitelstvo města. Díky darům veřejnosti, finanční podpoře sponzorů a dotacím od státu se podařilo sehnat peníze na celkovou rekonstrukci a stálou profesionální scénu zachovat. Herecký soubor našel útočiště v sále D 123, který divadlu nabídl dům kultury a v němž už 11. listopadu proběhla premiéra Goldoniho hry Sluha dvou pánů.
Bylo rozhodnuto, že budova divadla bude částečně opravena v duchu původního vzhledu divadla. Plány k rekonstrukci vypracovalo sdružení architektů Fabián-Janků-Polách-Štys z Olomouce s cílem citlivě propojit historii s moderní architekturou. Stavební práce odstartoval generální dodavatel, kterým byly firmy Fortex-AGS Šumperk a Building for you Šumperk, v říjnu 1995 a na realizaci měl šestnáct měsíců. Problémy s financováním však termín dokončení několikrát posunuly, takže slavnostní znovuotevření proběhlo až 7. října 2000.
Výstava, již muzeum pořádá ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje, územním odborem Šumperk, a s Divadlem Šumperk, mapuje období od požáru v roce 1994 po znovuotevření divadla v říjnu 2000. Vedle fotografií, textového materiálu, ukázek projektové dokumentace a upomínkových předmětů vztahujících se ke slavnostnímu otevření ji doplní sestřih dobových reportáží Studia S, České televize a dokumentu Miroslava Horáčka nazvaného Jako fénix z popela. Část výstavy se pak zaměří na rozdíl ve vybavení hasičů a v bezpečnosti při požárech dnes a před třiceti lety a na požární ochranu.
U příležitosti výstavy proběhne rovněž beseda s „pamětníky“ vyhoření divadla, z nichž mnozí stáli u jeho obnovy, a se zástupci hasičů. Uskuteční se v úterý 1. října ve velkém sále divadla a předcházet jí bude ukázka hasičské techniky na prostranství před budovou. Tečkou za vzpomínkovým setkáním bude ukázka evakuace ze „zakouřených“ prostor divadla a evakuace po žebříku z jeho okna.
Autor: red., Zuzuna Kvapilová, zdroj foto: VMŠ
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.