Třinec Sharks vs Šumperk Dietos 38:0

27. května 2018 - 09:32

Reportáž ze zápasu amerického fotbalu

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Nepříznivá bilance Dietos ve vzájemných střetnutích proti Třinci stále trvá a tentokrát mělo celé utkání poněkud hořkou příchuť pro hostující celek, který si odvezl nejen značný bodový příděl, ale také několik týmových šrámů.

Přitom začátek měl Šumperk dobrý, když během první čtvrtiny dokázala obrana brzdit útočné snahy domácích Sharks, ale neschopnost výraznějšího postupu útoku hostů, tak dostávala pod tlak šumperské obranné řady. Už na sklonku prvního dějství byl Třinec blízko k otevření účtu utkání, ale následná výměna stran o malý moment odložila tento okamžik do dějství druhého. Pro první třinecký touchdown si doběhl Outrata a poslal domácí do vedení 6:0. V té době ještě Šumperk dokázal Sharks do jisté míry konkurovat, ale nic výraznějšího z toho nebylo a nejčastěji se tak družina z Tyršova stadionu uchylovala k odkopu (tzv. punt). Druhým touchdownem se žraloci dostali do pohody, když jim vedení 12:0 zajistil hbitý Javorek. Navrch pak přidal dva body po zachycené přihrávce Klimas – 14:0.

detail zápasu: ČAAF

Šumperku to nešlo během, tudíž musel svoji hru přenášet do vzduchu, ale ani tam to výraznější útočné zisky nepřineslo. Když se poprvé v utkání postavil k běhu runningback Jan Šmíd, tak došlo k jeho nepříjemnému zranění a nezbývá, než doufat, že bude co nejdříve v pořádku. To jako by ještě více rozladilo hostující hráče a ti pak dovolili soupeři ještě další útočné výpady. V tu chvíli se na hřišti fotbalem bavil pouze jeden tým a Dietos už tak pouze čekali na poločasovou přestávku, která by ji přinesla alespoň chvíli oddechu. Ovšem předtím ještě musel Šumperk zkousnout 74 yardový touchodown v podání nejvýraznějšího hráče třineckých Petra Dudka. Dvoubodová konverze pak byla neúspěšná, proto stav zůstával 20:0. Kalich hořkosti si v první polovině vypili šumperští v poslední možný okamžik, když v čase 00:00 zaznamenal touchdown Jan Loskot a výsledek v poločase zněl 26:0.

Dietos do druhé poloviny utkání vlétli s chutí se zápasem něco udělat a ještě kosmeticky zmírnit již tak nelichotivý výsledek, ale ze zisků obrany, která dokázala nachytat na hruškách domácí hráče, ovšem nic nevzniklo. Ať už to byl interception Vomlela či fumble získaný Davidem Mangem, ale útok se trápil a nedokázal dosáhnout kýženého šestibodového zápisu. Lze říci, že Šumperk asi nejspíše viděl někde na cestě zpět do podhůří Jeseníků, protože jestli se něco v tomto utkání podařilo, tak bylo okamžitě zhaceno. Když jim na cestu ještě přidal svůj druhý touchdown Dudek, tak se velmi nebezpečně začalo přibližovat tzv. mercy – rule, což se nakonec domácím podařilo, když po skvělém puntu v blízkosti hostující endzóny udělal quarterback Kolařík chybu a hodil míč přímo do náruče obránce Karpeckiho, který z 9 yardů již neměl problém zanést míč pro další šestibodový zákusek – stav 38:0.

Aby toho ještě nebylo málo, tak v závěru utkání byl ještě za trest ve hře vyloučen hrající kapitán a trenér Jan Kolařík, což dle prvních informací pro něj bude resultovat v trest na dvě utkání, což znamená, že si do konce základní sezóny již nezahraje. To je pro Dietos ještě horší zpráva, než prohra na hřišti divizního rivala v souboji o prvenství ve skupině Východ. Hostujícímu celku, tak bude jeho rozehrávač chybět do konce základní části, a dost možná již v letošním ročníku dohrál. Po zbytek utkání převzal dirigentskou taktovku Denis Weinlich, ale je otázkou s jakým mužem na tomto postu do závěrečné třetiny soutěže Šumperk nastoupí. Důležité utkání proti Trutnov Rangers se odehraje 3. června právě na domácí půdě Rangers.

Jan Kolařík (hl. trenér Šumperk Dietos): ,,Vzdorovat jsme dokázali pouze jednu čtvrtinu a to je prostě málo. Pak převzal otěže soupeř a bylo to jednoznačné. Na omluvu nám může být, že jsme utkání odehráli bez dvou receiverů, a to na naší variabilitě bylo znát. Přeci jen museli jsme pozice alternovat, což se v plné míře projevilo. Dle přídělu bodů by se mohlo zdát, že obrana neměla svůj den, ale je potřeba si uvědomit, že většinu času strávila na hřišti právě ona a je logické, že síly začnou ubývat. Dle mě nepředvedla vůbec špatný výkon. Navíc ke všemu jsme se nevyhnuli individuálních chyb. Za čtrnáct dní nás čeká duel, který určí další ráz sezóny. Pokud vyhrajeme - pokusíme se zabojovat ještě o play-off, jelikož v opačném případě nás prohra vyřadí na 90 procent z bojů o něj .‘‘

Autor: red., M. Kolařík