Turistce v Jeseníkách po skoku ze skály pomáhali hasiči
16. srpna 2023 - 14:41
Vrtulník ji transportoval do nemocnice
zásah hasičů zdroj foto: HZS OLK
Skočila ze šestnácti metrů ze skály do lomu, špatně dopadla na hladinu a zranila se. Měla velké štěstí, protože na břeh jí z vody pomohli přátelé. „Ke zraněné turistce jsme vyjížděli v úterý 15. srpna večer do lomu Rampa do Černé Vody na Jesenicku. Poskytli jsme jí předlékařskou první pomoc, po příjezdu zdravotnické záchranné služby jsme asistovali záchranářům. Uložili jsme ji do vakuové matrace a spolupracovali jsme s posádkou letecké záchranné služby, která si pacientku zajistila,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová, která upřesnila: „Následně ji vrtulník kvůli těžce přístupnému terénu ve skalách transportoval přímo z místa pomocí lanového podvěsu do Fakultní nemocnice Olomouc.“
Při letní zábavě patří skoky do vody k nejvíce nebezpečným aktivitám a úrazy bývají mnohdy fatální. „Doporučujeme proto nepřeceňovat vlastní síly a schopnosti. Vše, co můžete vidět u profesionálních sportovců či kaskadérů, vyžaduje letitý trénink a pro laika podobné kousky mohou znamenat v lepším případě zranění,“ nabádá k opatrnosti mluvčí Balážová.
Při skocích do vody na přírodních vodních plochách byste si měli nejdříve zjistit, zda se pod vodní hladinou nenachází kameny, kmeny či konstrukce, které by po skoku mohly způsobit zranění. Je také dobré předem zjistit hloubku dna, protože čím z větší výšky skáčete, tím větší hloubku pro bezpečný skok potřebujete. Například při skoku z deseti metrů musí být hladina ode dna vzdálená alespoň 4,5 metru. Do vody byste také neměli skákat přehřátí a už vůbec ne pod vlivem alkoholu.
Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.