Pátek 19. října 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letošní Blues Alive ovládne americké blues

19.10.2018 - Letošní Blues Alive ovládne americké blues - Ozdobí jej...

Počasí

Jasno

19.10.2018 - Pátek

Teplota: 19 / 9 - Jasno

obcasny-Déšť

20.10.2018 - Sobota

Teplota: 15 / 6 - obcasny-Déšť

Turisté připomenou 130. výročí založení Klubu českých turistů

26. září 2018 - 12:15

Zpět na seznam článků

Na výstavě v Muzeu silnic ve Vikýřovicích

Turisté připomenou 130. výročí založení Klubu českých turistů

Turisté připomenou 130. výročí založení Klubu českých turistů zdroj foto: MSV

Výstavu s příznačným názvem „Je to chůze po tom světě aneb turistika dříve a dnes“  připravil šumperský odbor Klubu českých turistů ve spolupráci  se silničním muzeem a za pomoci výpůjček z řad svých členů, soukromých sběratelů, ze sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku, archívního fondu Okresního archívu Šumperk ad. Výstava, mapující především bohatou historii turistiky v našem regionu, připomene i současnost činnost KČT. Bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 4. října v 17,30 hodin v Muzeu silnic ve Vikýřovicích.

pozvánka zdroj:MSV

Klub českých turistů byl založen 11. 6. 1888, v době jeho vzniku již turistiku v Jeseníkách provozoval německý Moravskoslezský sudetský horský spolek (MSSGV), který byl založen v roce 1881 ve Frývaldově (dnešní Jeseník). Spolek upravoval a značkoval turistické cesty, vydával vlastní časopis Altvater, mapy a průvodce. Jednou z hlavních náplní bylo zajištění možnosti ubytování a stravování na Horách. Využívány byly již stojící objekty (Švýcárna, Ovčárna, zájezdní hostinec na Červenohorském sedle). První chata byla tímto spolkem postavena v roce 1888 na Šeráku.

Na přelomu 19. a 20. století bylo postaveno několik rozhleden. Zásluhou členů spolku byla v roce 1886 zpřístupněna jeskyně Na Špičáku. Roku 1885 již měl MSSVG devatenáct sekcí (mj. Olomouc, Brno, Vídeň, Nisa, ale také Uničov, Šternberk, Staré Město). V tomtéž roce vznikla samostatná sekce v Šumperku, prvním předsedou byl zvolen milovník cestování a pozdější zakladatel šumperského muzea Hans Hönig. Péčí šumperských turistů byla vybudována vyhlídka na Městských skalách (1889), zakoupen zájezdní hostinec na Skřítku a zde zřízen turistický domov, byla připravena a v letech 1908 – 1910 realizována stavba nové chaty na Červenohorském sedle, na kterou přispěly i další sekce MSSVG. Stavbu významně finančně podpořil majitel rapotínských skláren Max Schreiber a chata nesla jeho jméno.

Budovatelé rozhledny na Háji zdroj foto:MSV

Klub českých turistů se vyčlenil se z tělovýchovné organizace SOKOL a někteří jeho činovníci byli jeho zakladateli. Před začátkem 1. světové války byl již velkou organizací s rozsáhlou činností. Vznik Československé republiky a rozvoj české turistiky po roce 1918 znamenaly konec období, kdy Jeseníky byly výlučnou doménou německých turistů. V Jeseníkách sice tehdy ještě převažovala německá turistika, nicméně stále častěji do hor vyrážely české výpravy z vnitrozemí. Velmi pěkný popis dobrodružné cesty na Praděd se zachoval díky jednomu z prvních českých učitelů olomouckého gymnázia Janu Havelkovi, který jej publikoval v roce 1883 v publikaci Cesty po Moravě.

K rozvoji činnosti KČST v Jeseníkách došlo po vzniku samostatné ČSR. Do té doby byl nejbližší odbor KČT založen v roce 1911 v Litovli. V roce 1919 vznikl Odbor KČST v Olomouci, 1920 v Zábřehu a v roce 1921 v Šumperku a Šternberku.

Dne 29. července 1921 se Kluby českých turistů sdružily v Severomoravskou župu se sídlem v Šumperku. Na ustavující schůzi byli zástupci odborů z Litovle, Šilperka (Štíty), Šternberka, Šumperka, Uničova a Zábřeha. Prvním předsedou byl zvolen Ing. Robert Srkal ze Šumperka.  Severomoravská župa byla velmi agilní. V roce 1927 se rozšířila ještě o odbory z Opavy a České Třebové a název byl změněn na Jesenickou.

V roce 1937 měla Jesenická župa třináct odborů s téměř dva a půl tisíci dospělými členy a bezmála dvě stě dorostenců. V roce 1931, po odchodu Ing. Srkala na nové působiště,   se stal novým předsedou olomoucký Ing. J. Mervart a sídlo Jesenické župy bylo ze Šumperka převedeno do Olomouce, rok nato byl předsedou župy zvolen Adolf  Novotný z Olomouce, který tuto funkci vykonával až do zrušení činnosti KČST v roce 1948.

 V meziválečném období dokázali čeští turisté položit solidní základy české turistiky v Jeseníkách. Již před druhou světovou válkou měl KČST vybudovány své základny s čilým letním i zimním turistickým ruchem. Významnou roli sehrála i ediční činnost župy, především vydávání vlastního časopisu, turistických map a průvodců.

K propagaci výstavby chaty na Ramzové bylo vydáno deset tisíc kusů pohlednic s návrhem chaty a mnoho odborů vydalo také řadu vlastních pohlednic.

Velkou pozornost věnovala Jesenická župa úpravám a značení turistických cest. Tuto činnost soustředila především do okolí jednotlivých odborů a postupně i do okolí vlastních chat na hřebenech. Snaha o dohodu s německými turisty o zavedení jednotného značení nebyla v té době úspěšná. K jedinému, dodnes užívanému českému systému značení, došlo až po roce 1945.

 Jedním z hlavních úkolů bylo vybudovat v oblasti Jeseníků vlastní českou chatu. V roce 1926 se zásluhou Ing. Srkala podařilo získat pronájem v části cestářského domku na Černohorském sedle a zřídit zde českou turistickou noclehárnu, avšak potřeba vlastní chaty tím nebyla vyřešena. V roce 1927 byla pro stavbu chaty zvolena Ramzová, ale příliš velkorysý záměr vybudovat zde místo chaty velký hotel za účasti KČST, Německého cizineckého svazu a československého státu, nebyl nakonec realizován. Tehdy se však vyskytla možnost získat objekt ve Starém Městě pod Sněžníkem, který byl vhodný pro adaptaci na turistickou chatu. Ještě v roce 1928 došlo k přestavbě a po slavnostním otevření 29. června 1929 se chata stala vyhledávaným centrem českých turistů, zejména lyžařů, kteří ji využívali jako základny pro lyžařské túry, kurzy i závody.

Roku 1933 se podařilo ústředí KČST získat do nájmu Alfredovu chatu pod Jelení studánkou, která se postupně stala významným střediskem českých turistů a lyžařů v Jeseníkách. První vlastní chatu v Jeseníkách se KČST podařilo postavit až v roce 1935 na Červenohorském sedle. Chata byla na svou dobu velmi dobře vybavena. Měla přes sedmdesát lůžek a dalších jednapadesát míst ve společné noclehárně. Kapacita však zdaleka nedostačovala a teprve přístavbou v roce 1937 bylo získáno dalších dvanáct pokojů s šestatřiceti lůžky.

Kromě turistických chat zahrnoval stavební program Jesenické župy i stavby rozhleden, vesměs v podhůří Jeseníků. Olomoucký odbor vybudoval v roce 1931 dřevěnou rozhlednu na Jedové hoře, zábřežský odbor roku 1933 rozhlednu s chatou na Lázku a v roce 1934 byla postavena rozhledna na Háji u Šumperka. Ve 30. létech se KČST podařilo získat pozemky pro stavbu dalších chat v Jeseníkách.  Stavební elán českých turistů na Severní Moravě však byl krátce nato rázně ukončen mnichovskými událostmi.

V rozvoji české turistiky v Jeseníkách hrálo významnou, v některých obdobích i dominující úlohu lyžování. K prvním českým propagátorům lyžování patřili zejména profesor Ladislav Fiala ze Šumperka, JUDr. Jan Drábek z Olomouce a profesor Králíček z Přerova.

Okupace pohraničí zlikvidovala prakticky celou českou turistiku v Jeseníkách. Jesenické župě KČST zbyly ze třinácti odborů pouze čtyři (Konice, Litovel, Loštice a Olomouc) s 1370 členy. Všechny chaty, rozhledny a jiné objekty KČST zůstaly v obsazeném území.

Po skončení válečných útrap došlo k obnovení činnosti KČT a mezi obnovenými  byla i Jesenická župa. Až na odbor v Uničově se podařilo obnovit všechny předválečné odbory v ní sdružené, vznikly i dva nové odbory ve Starém Městě pod Sněžníkem a ve Zlatých Horách. Do čela Jesenické župy KČT byl v roce 1945 postaven zkušený činovník české turistiky Adolf Novotný z Olomouce, jednatelem župy se stal František Škrobánek z Olomouce a značkařem Lumír Slezák ze Šumperka. Všechny členy Jesenické župy KČT však čekala hlavně velká práce při obnově zpustošených Jeseníků.

Autor: red., Z. Daňková, J. Babnič - Klub českých turistů, odbor Šumperk

Fotogalerie

Turisté připomenou 130. výročí založení Klubu českých turistů    zdroj foto: MSV

Další články z rubriky

Železnice po sto letech

Železnice po sto letech

Více cestujících, více vlaků, rychlejší cestování

Šumperk ve znamení 100. výročí republiky

Šumperk ve znamení 100. výročí republiky

Město si připomene založení samostatného československého státu

Jedna z nejdéle žijících žen v Olomouckém kraji

Jedna z nejdéle žijících žen v Olomouckém kraji

Sto pět let oslavila v dobré náladě

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.