Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Turistická sezóna v Šumperku se blíží

24. května 2019 - 07:59

Zpět na seznam článků

Po stopách Malé Vídně, nový turistický produkt i Čarodějnické procesy

Oddělení kultury a vnějších vztahů ve spolupráci s Informačním centrem Šumperk připravilo pro nadcházející turistickou sezónu, jež odstartuje v sobotu 1. června, řadu novinek.

Tou největší je nový turistický produkt s názvem Po stopách Malé Vídně a Slezského Říma.

V průběhu 19. století došlo v Šumperku k nebývalému rozmachu textilního průmyslu, v důsledku toho se změnila jeho urbanistická a architektonická tvář natolik, že si město od cestovatele Jana Havelky z Loštic vysloužilo přízvisko Malá Vídeň. „Již sedmou sezónu mohou návštěvníci využít prohlídkovou trasu zahrnující budovy z období Malé Vídně, kterou si projdou sami pouze v doprovodu letáku s mapkou nebo aplikace pro chytré mobilní telefony. Letos je však čeká několik novinek,“ objasňuje Martina Buchtová, vedoucí informačního centra. 

Malá Vídeň - mapa zdroj: mus

„V rámci projektu Po stopách Malé Vídně a Slezského Říma spolufinancovaného z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis jsme navázali na existující trasu Malé Vídně a nově se zaměřili na využití moderních technologií, díky nimž mohou návštěvníci město poznat netradičním způsobem,“ přibližuje Olga Hajduková, vedoucí oddělení kultury a vnějších vztahů.

Pro novou turistickou sezónu je tak pro návštěvníky připravena mobilní geolokační hra s názvem Není známka jako známka aneb Velké dobrodružství v Malé Vídni, v níž hráči pomohou Carlu Sieglovi najít originál ochranné známky, kterou chce zneužít prohnaný italský obchodník Calderoni. „Po absolvování hry si mohou hráči v našem informačním centru vyzvednout dárek s tematikou Malé Vídně,“ sdělila Martina Buchtová.

Kromě mobilní hry je pro návštěvníky k dispozici také aplikace, díky níž si sami mohou okruh projít a dozvědět se tak zajímavosti o jednotlivých domech bohatých měšťanů z doby Malé Vídně. „K dispozici jsou rovněž letáčky, brožura a také webové stránky, kde zájemci najdou informace nejen o Malé Vídni, odkazy na mobilní aplikaci a hru v několika jazycích, ale také o polském partnerském městě Nysa, jemuž se pro jeho množství kostelů přezdívá Slezský Řím,“ doplnila Olga Hajduková.

Součástí projektu bylo také pořízení tzv. Chytré lavičky umístěné v prostoru na travnaté ploše u divadla. Zde si zájemci mohou dobít mobil, popř. se prostřednictvím wifi připojit na internet.

tzv. Cytrá lavička zdroj foto: mus

Kromě nového turistické produktu mohou po loňské odmlce návštěvníci využít možnosti vystoupat na radniční věž a prohlédnout si město z ptačí perspektivy nebo se během procházky s průvodcem dozvědět zajímavosti z historie města a také to, kde v Šumperku žily oběti inkvizičních procesů a jejich žalobci. „Na letošní sezónu, která bude zahájena 1. června, budou nově připraveny prostory věže, v níž bylo nutné po rozsáhlé rekonstrukci radnice provést dílčí úpravy. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na nový dalekohled, jímž si mohou přiblížit panorama Jeseníků,“ vysvětluje Martina Buchtová.

Zájemce o rozhledy na radniční věž doprovodí v každou celou hodinu průvodce z informačního centra zdroj foto: šumpersko.net

Zájemce o rozhledy na radniční věž doprovodí v každou celou hodinu průvodce z informačního centra – v červnu a v září od devíti do patnácti hodin a v červenci a v srpnu od devíti do sedmnácti hodin, poslední výstup bude možný vždy hodinu před koncem provozní doby.

Prohlídkové okruhy budou začínat vždy v lichou hodinu – tedy v devět, jedenáct, a třináct hodin, během letních prázdnin i v patnáct hodin. Procházky s průvodcem budou rovněž zahajovány v informačním centru, kde si turisté zakoupí vstupenky.

Denně otevřená bude i expozice Čarodějnické procesy v Geschaderově domě, v červnu a v září od devíti do patnácti hodin, v červenci a srpnu od devíti do sedmnácti hodin.expozice Čarodějnické procesy v Geschaderově domě zdroj foto: mus

„Jelikož vyprávění inkvizitora Bobliga, který expozicí provádí, trvá přibližně pětačtyřicet minut, doporučujeme zájemcům, aby přišli v dostatečném předstihu před koncem provozní doby,“ uzavírá pestrou nabídku pro novou turistickou sezónu Martina Buchtová.     

Autor: red., O. Hajduková - mus, zdroj foto: mus

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.