Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 04. srpna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Děkujeme všímavým občanům, kteří nám pomohli dopadnout sprejera,“ hodnotí ředitel šumperské městské policie

04.08.2020 - „Děkujeme všímavým občanům, kteří nám pomohli...

Počasí

04.08.2020 - Úterý

Teplota: 17 / 15 - obcasny-Déšť

05.08.2020 - Středa

Teplota: 21 / 15 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

„Turistický“ průvodce po akademické půdě

31. července 2020 - 19:01

Zpět na seznam článků

UP Olomouc představuje svá zajímavá veřejně přístupná místa

„Turistický“ průvodce po akademické půdě

úvodní grafika zdroj: upol

Významné historické budovy, podmanivé parky a zahrady, neotřelá panoramata či svěží gastronomie. Univerzita Palackého v Olomouci (UP) nejsou jen učebny a auly plné akademiků a studentů, ale také mnoho pozoruhodných míst, která by klidně mohla figurovat v turistických průvodcích. Oddělení komunikace UP proto seskupilo tato veřejně přístupná místa na speciální webové stránce Uni t(r)ips.

Návštěvníci díky ní můžou poznat univerzitu i Olomouc z jiné perspektivy. „Univerzita Palackého není do sebe uzavřená slonovinová věž, ale instituce, která je přístupná široké veřejnosti. Olomoucká univerzitní půda přitom nabízí mnoho míst a zákoutí, která mohou být zajímavá jak pro naše studenty, zaměstnance a absolventy, tak pro obyvatele Olomouce i přijíždějící turisty. Přišlo nám škoda se o tyto zajímavosti se všemi nepodělit,“ vysvětlila motivaci pro vznik stránky „Uni t(r)ips“ Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí a vedoucí oddělení komunikace UP.

V době, kdy mnoho Čechů tráví svou letní dovolenou v Česku a spousta z nich míří také do historicky významné Olomouce, se univerzitní tipy mohou hodit do plánů mnoha cestovatelů. Seznam lokací je pestrý a nabízí celkem jednadvacet položek. Univerzitní zajímavosti se nacházejí ve venkovních prostorách i pod střechou, takže je možné je navštěvovat za jakéhokoliv počasí.

Některá místa jsou již lidem dobře známá. Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání ročně navštíví kolem sto tisíc lidí, Lavička Václava Havla je celosvětově symbolickým místem setkávání a velké streetartové malby na budovách univerzitních kolejích se v posledních letech dočkaly velké mediální pozornosti.

Olomoucká univerzita však nabízí i mnoho skrytých perel. Parkánové zahrady u filozofické fakulty a rektorátu na návštěvníky dýchnou francouzskou atmosférou versaillského střihu. Terasy na přírodovědecké fakultě nabídnou neokoukaná panoramata věžatého historického jádra Olomouce. Geopark zavede kolemjdoucí do 600 milionů let vzdálené historie. A Umělecké centrum UP s unikátní Kaplí Božího Těla ukážou, jak je možné skloubit starobylé barokní prostory s moderním univerzitním životem.

Komplexnost vybraných míst podtrhují i tipy na gastropodniky v prostorách UP – od svěžích univerzitních bister FreshUP po oblíbené podniky, které se dostaly i do hledáčku Gastromapy Lukáše Hejlíka. A kdyby snad návštěvníci ztratili v univerzitních kulisách pojem o čase, mohou přespat na hotelových pokojích studentských kolejí. „Většina míst je přístupná celoročně. Rozhodli jsme se však zajímavosti na UP představit během léta, protože o prázdninách je život na univerzitní půdě o poznání klidnější, a návštěvníci tak mají na vše více prostoru. Na závěr se mohou odměnit třeba koupí oficiální turistické známky, která je k dostání v univerzitním obchodě UPoint,“ dodala Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková

Fotogalerie

úvodní grafika                zdroj: upol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Burgenland 2020 II

Burgenland 2020 II

Fotek: 41
Přidáno: 04.08.2020

Burgenland 2020 I

Burgenland 2020 I

Fotek: 43
Přidáno: 04.08.2020

Den s Horskou službou

Den s Horskou službou

Fotek: 34
Přidáno: 20.07.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.