Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 20. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Držitelé krajských cen v oblasti kultury

19.04.2024 - Držitelé krajských cen v oblasti kultury - Opera,...

Počasí

20.04.2024 - Sobota

Teplota: 9 / 3 - Přeháňky-Déšť

21.04.2024 - Neděle

Teplota: 7 / 1 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

U přírodovědecké fakulty v Olomouci rozkvetla „hmyzí louka“

25. července 2020 - 09:04

Zpět na seznam článků

Iniciátoři navázali na studentský projekt Hmyzí hotely

U přírodovědecké fakulty v Olomouci rozkvetla „hmyzí louka“

hmyzí hotel foto: T. Opatrný - upol

V okolí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP) rozkvetla pestrobarevná „hmyzí louka“. Není to náhoda, ale iniciativa přírodovědců, kteří na travnaté ploše záměrně vytvořili unikátní místo pro hmyzí opylovače. Díky aktivitě budou mít živočichové přístup k potravě až do pozdního léta.

U fakulty byl původně druhově chudý „anglický“ trávník. Při zvelebení prostoru zaměstnanci fakulty použili na čtyřicet druhů kvetoucích rostlin (dvouděložných) a deset druhů typických trav. Zvídaví kolemjdoucí tam v průběhu letních dnů uvidí například čekanku, dobromysl, chrpu, jetel, jitrocel, kopretinu, řepík, šalvěj nebo například zvonek. Nechybí ani letničky a trávy jako například bojínek, kostřava nebo lipnice.

Podle Moniky Mazalové z katedry ekologie a životního prostředí je jakákoliv snaha o podporu hmyzu, který zajišťuje významné ekosystémové služby, žádoucí. „Nejrychleji se vytrácejí druhy hmyzu vázané na otevřená, tj. stromy a keři nezarostlá, stanoviště. Je to prosté, z krajiny totiž mizí tyto plochy – dílem jsou zorněny, dílem zastavěny a pokud je ponecháme svému osudu, rychle zarostou dřevinami. Proto dnes málokde uvidíte tu opravdovou louku, pestrou nejen co se týká barev, ale hlavně druhů rostlin, co ji tvoří,“ vysvětlila autorka návrhu.

V poslední době odborníci poukazují nejen na mizení vzácných a ohrožených druhů, ale zjevný je také úbytek početnosti druhů ještě nedávno považovaných za běžné. Existuje práce, která referuje o sedmdesát pěti procentním úbytku početností veškerého létajícího hmyzu. V případě opylovačů se dokonce hovoří o jejich globální krizi. „Z osmatřiceti dosud zjištěných druhů čmeláků a pačmeláků v České republice jich aktuálně pětadvacet figuruje v Červeném seznamu ohrožených bezobratlých, z nich pět je považováno za vymřelé. Ostatně všichni čmeláci jsou chráněni zákonem. Z našich necelých šesti set druhů včel je pouze 229 druhů klasifikováno jakožto druhy bez ohrožení,“ doplnila Monika Mazalová.

Cílem aktivity je nejen podpora pestřejších společenstev bezobratlých živočichů, ale také zkrášlení plochy u geologické expozice a frekventovaného chodníku. „Louku jsme založili hlavně proto, abychom podpořili hospodářsky významné i atraktivní skupiny hmyzu jako včely, čmeláky a motýly. Osivo vysadili a plochu pro realizaci odborně připravili pracovníci správy budov Envelopa a úseku zeleně z naší fakulty. Touto cestou bych jim chtěla poděkovat,“ řekla Dagmar Petrželová z děkanátu PřF. Dodala, že složení směsi upravili podle doporučení z katedry ekologie a životního prostředí hlavně o trvalky, bohaté na nektar a pyl. Potěšen vznikem pestrobarevného útočiště opylovačů je také Tomáš Opatrný z katedry optiky. „Pokaždé, když jdu kolem, tak se tam chvilku zastavím a kochám. Ta věc je opravdu skvělá.“

Práce odborníků na zvelebení prostoru kolem fakulty nekončí. Kromě osetí, péče a pravidelné údržby budou také provádět každoroční botanický a entomologický monitoring. První umožní odhalit případné šíření plevelů či expanzivních druhů rostlin a pomůže stanovit také termín případného dosévání vymizelých druhů. Cílem entomologického šetření bude monitorovat výskyt těch, pro které byla „hmyzí louka“ založena, a zjistit, jak se na rozkvetlé vegetaci tuží čmeláci, včely, motýli a další příslušníci druhově nejbohatší skupiny organismů na Zemi.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková , foto: T. Opatrný - upol

Fotogalerie

hmyzí hotel foto: T. Opatrný - upol

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.