Učitelé z „Pětky“ v Turecku
03. června 2019 - 18:20
Díky projektu Erasmus sdíleli své zkušenosti s tureckou školou v Mersinu
učitelé V. ZŠ Šumperk v Turecku zdroj foto: škola
Lákají vás exotické a zároveň i bezpečné země, ve kterých se mísí evropská a orientální kultura? Potom vyzkoušejte Turecko!
Čtyři učitelé ze šumperské „Pětky“ měli možnost díky projektu Erasmus sdílet své zkušenosti s tureckou školou v Mersinu. Město Mersin se nachází ve východní části Turecka na pobřeží Středozemního moře (asi sto padesát kilometrů od syrských hranic). V květnovém období byla u nás zima, ale v Mersinu již horké slunce rozpálilo ulice na „koupací“ teplotu.
Škola v Mersinu vzdělává opravdu hodně dětí. Je jich tolik, že druhý stupeň – cca jeden tisíc dětí – chodí do školy od osmi hodin ráno, ale první stupeň (jeden tisíc dětí) mívá vyučování až odpoledne (od jedné hodiny do půl šesté).
V této asijské části Turecka je hodně hor, zeleně i řek. Řeky přinášejí vláhu do nížin, a proto se Turci mohou věnovat intenzívnímu zemědělství.
Jsou to zároveň i mistři kuchyně! Ke každému jídlu dostanete spoustu zeleninových salátů, obzvláště si pochutnají na kopru, petrželi a mátě. Nezapomněli jsme ochutnat ani tradiční turecký kebab upravený do různých chutí.
Tato země je známa i svými orientálními tržišti, kde se mísí vůně exotických koření, sušených čajů, tureckého medu s oříšky apod. Turečtí prodejci vám v každém stánku nabídnou něco dobrého k snědku, aby podpořili vaše chuťové pohárky, a vy tak ochotně otvíráte peněženku a kupujete si nové a nové, do té doby nepoznané, „chutě“ a vůně.
V Turecku se mísí islámská kultura s křesťanskou a byzantskou. Není divu, vždyť tímto územím v dávných dobách vedla hedvábná stezka a vznikala zde naše civilizace. Tady ve východní části Turecka se usídlili zdatní obchodníci, mořeplavci a řemeslníci – Féničané.
Naše cesty vedly až do města Hatay čili Antiochei, starověkého římského města ležícího v Syrském zálivu, nejjižnějším výběžku dnešního Turecka. Tady byla založena první křesťanská obec, a dokonce podle, Skutků apoštolů, zde byli křesťané poprvé nazváni „křesťany“. Na tomto místě působil i Pavel z Tarsu.
Naše další cesta vedla na druhou stranu od Mersinu do „země krásných koní“ neboli Kappadokie. Na tomto fascinujícím místě se našly nejstarší stopy lidského pokolení. V pozdní době bronzové zde sídlili Chetité. Nejznámější místo v Kappadokii je město Goreme. Tamní krajina je tvořena sopečnými usazeninami, pocházejícími z vulkánu místních hor. Obyvatelé do měkké lávové usazeniny vytesávali své domovy. Vyhloubili si celá podzemní města, kde se mohlo v době válek skrýt až třicet tisíc obyvatel. Toto místo se rovněž pyšní svou křesťanskou minulostí.
Turecko je země plné protikladů, bohaté historie, zajímavých památek, dobrého jídla, milých lidí a krásného počasí. Za naši školu Turecko navštívili: učitelky Alena Pachlová a Lýdie Špániková, ředitel školy, Petr Málek a zástupce ředitele, Milan Pšenčík, který říká: „Jsem rád, že už nemám vůči Turecku předsudky.“ „Jedině cestování a objevování nového nám pomáhá ve vzdělávání a také k předávání zkušeností našim žákům“, dodává Petr Málek, ředitel školy.
Autor: red., Lýdie Špániková, zdroj foto: škola
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.