Učitelé ze šumperské „Pětky“ procestovali Velkou Británii a Maltu
20. září 2018 - 09:45
O prázdninách se školili v zahraničí
Učitelé ze šumperské Pětky procestovali Velkou Británii a Maltu zdroj foto: škola
Začal nový školní rok a třináct učitelů ze šumperské „Pětky“ se už nemohlo dočkat, aby sdíleli své nově nabyté zkušenosti ze zahraničí s ostatními učiteli, dětmi a jejich rodiči. Letošní léto totiž pro ně bylo naprosto výjimečné. Díky studijnímu programu se mohli vzdělávat ve Velké Británii a na Maltě.
Nebylo to po organizační stránce vůbec jednoduché. Každý učitel se vzdělával v jiném městě, absolvoval jiný kurz a celá výuka probíhala v angličtině. Učitelé z „Pětky“ si tak vyzkoušeli, jaké to je sedět na místě žáka, dávat pozor, hlásit se, plnit domácí úkoly a každý den se řádně připravovat na výuku.
Každý kurz byl jedinečný a specifický tak, aby vyhovoval náročným požadavkům učitele, jeho kvalifikaci, jeho jazykovým zkušenostem a zároveň naplňoval očekávání, za kterými učitelé vyrazili na oba ostrovy. „Malta je malebný ostrov ve Středozemním moři. Nejvíce mě uchvátily starobylé dřevěné balkóny galerie, na kterých je poznat i období, ve kterém vznikly. Tyto různobarevné balkóny používaly hlavně ženy, aby mohly pozorovat, co se děje na ulici. Ač je balkónů na Maltě a hlavně ve Valletě tisíce, každý vyniká svou jedinečností,“ dodává učitelka Lýdie Špániková. „Škola byla perfektně technologicky vybavená a ve třídě jsem byla společně s Irkou, Španělkou, Italem, Polákem a Maďary. Všichni jsme si náramně rozuměli nejenom díky angličtině, ale díky stejnému cíli, tj. jak zaujmout děti ve školách pomocí ICT.“
Učitel tělesné výchovy, Jiří Muller, kromě studia zkoumal i možnosti sportovního využití na Maltě. „ Nejrozšířenějším sportem na Maltě je samozřejmě plavání a všechny další vodní sporty jako jsou potápění, windsurfing, plachtění nebo vodní pólo. Písečných pláží je zde jenom pár, protože pobřeží Malty je převážně skalnaté. Voda je nádherně azurově modrá, takže při „šnorchlování“ můžete pozorovat vodní faunu i flóru. Každý den po vyučování jsem zkoušel vodní sporty, které se u nás vzhledem ke klimatickým podmínkám, nedají vyučovat,“ říká s úsměvem učitel.
Vyučující Tereza Rajnošek ke školení dodává: „Můj jazykový kurz mě „zatáhl“ do jižní Anglie. Do města Bournemouth (čti: Bómóf), kam se sjíždí všichni obyvatelé této hrdé země. A taky není divu! Nekonečné moře, nekonečné pláže, nekonečné možnosti. Město myslící na turisty ve všech ohledech. Od soukromých převlékáren na hranici písečných pláží přes neuvěřitelné množství výherních i hracích automatů, po nápisy na zemích pro neznalé řízení na opačné straně. Rozhodně je to země, do které stojí za to se podívat. A víte co? Je tam všude všechno v angličtině! No, není to super?“
Do Brightonu jel za vzděláváním anglického jazyka na čtrnáct dní i učitel fyziky a matematiky, Martin Benda. „Studoval jsem na vyhlášené jazykové škole The English Language Centre. Jednalo se o můj první zahraniční jazykový kurz a také dlouhodobější pobyt mimo území ČR. Přežil jsem Anglii ve zdraví, ale nejhorším zážitkem byla cesta domů letadlem, když nám pilot v Londýně na letišti Heathrow oznámil, že nemůže nastartovat motory a musí nám přijet pomoci pozemní personál. Dalším překvapením bylo, když nad územím ČR nám kapitán sdělil, že se nás pokusí dostat v pořádku na zem. Let nebyl nijak problémový, jednalo se pouze o jeho humor („joke“), ale cestující ve tváři na sekundu zbledli.“ Ke světoznámé škole ještě vyučující Benda a dodává: „Ve skupině se se mnou učili ještě mladíci ze Saudské Arábie. Z jejich chování a konverzace jsem si uvědomil, jak hluboké jsou kulturní rozdíly mezi námi a jak odlišná je jejich mentalita.“
Zástupce ředitele Milan Pšenčík se vzdělával v malebném městečku Oxford na druhé nejlepší škole v Anglii. Na Oxfordské univerzitě studovali významní lidé jako David Cameron nebo Margaret Tchatcherová. „Ve městě na mě dýchalo studentské ovzduší, viděl jsem i jídelnu, kde jedl Harry Potter,“ doplňuje zástupce Pšenčík. „Rád bych se tam znovu podíval a přál bych všem kolegům, aby zažili tu nádhernou studentskou atmosféru.“
Další učitelé ještě studovali v přímořském Portsmouthu, Bristolu a samozřejmě v hlavním městě britského království, v Londýně. „Jsem vděčný, že jsem mohl načerpat nové zkušenosti právě v Londýně. Studoval jsem angličtinu na Excel English School, a byť jsem češtinář, dosáhl jsem jazykové úrovně B2, tzv. Upper Intermediate level. Nejdříve jsem se obával, zda studijní povinnosti zvládnu a jestli se tam neztratím. Město Londýn má naopak sofistikovaně vyřešenou městskou dopravu, proto ihned po škole jsem se snažil vidět z Londýna co nejvíce. Zkušenosti ze studia i z cestování jistě naplno využiji při své každodenní pedagogické praxi,“ říká Richard Hrdina.
„Jsme jediná základní „škola široko daleko“, které se podařilo dostat třináct učitelů na vzdělávání do zahraničí. Věřím, že z našich zkušeností budou mít nejvíce užitku právě děti, které učíme,“ dodává ředitel školy Petr Málek.
Autor: red., Lýdie Špániková, zdroj foto: škola
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.