Ulici Šumperská najdete i ve slovenské obci Iža
30. července 2015 - 15:27
Před 50 lety Šumperk patřil k okresům, které pomohly zatopeným oblastem
šumperská delegace navštívila slovenskou obec Iža zdroj foto:t.s.
Mimořádnou vzpomínkou akci zorganizovali v jihoslovenské obci Iža třetí sobotu v červenci. V letošním roce uplynulo 50 let od velkých dunajských povodní, které zasáhly tři okresy a malou obec doslova spláchly.
Parčík v obci se stal pietním místem, kde stojí pomník s mramorovou deskou, na které je vytesáno: „Veľkou povodňou v lete roku 1965 bola zničená obec Iža. Jej novú výstavbu uskutočnili pracujúci z okresov Uherské Hradište, Trenčín, Šumperk spolu s obyvateľmi Iže".
Město Šumperk má u místních obyvatel respekt a těší se přízni kvůli významné pomoci z roku 1965 a let následujících. V obci najdeme dokonce ulici Šumperská, kde je postaveno osm rodinných domků.
Vzpomínkové akce se zúčastnila delegace Šumperka, kterou vedl místostarosta Tomáš Spurný. „Nejvíce mě zaujala opravdová úcta, s jakou obyvatelé Iže přistupují k naší tehdejší pomoci. Dodnes je tam Šumperk velmi vážený a z chování a řeči místních bylo patrné, že si této pomoci i po letech velmi váží a nijak ji nezlehčují, naopak,“ pohovořil o svých dojmech místostarosta.
Kruté chvíle před 50 lety připomenula i výstava fotografií ze záchranných prací a obnovy obce. „Nejvíc na nás zapůsobila prezentace výstavy, kdy vystoupili pamětníci povodní z roku 1965. Byly to velmi emotivní vzpomínky lidí, kteří v jednom okamžiku ztratili úplně vše a byli zcela odkázáni na pomoc druhých a té se jim opravdu poměrně rychle dostalo,“ řekl Tomáš Spurný.
Šumperský místostarosta se podělil také o svůj dojem z míst, kde byl poprvé. „Zvláštní pro nás bylo to, že celá oblast je dvoujazyčná, přičemž hovorovou řečí místních je spíše maďarština.“
Bilance největší dunajské povodně na jihozápadním Slovensku v roce 1965:
Bezmála 53 700 lidí evakuovaných, 3 910 domů úplně zničených a dalších 6 180 poškozených, 250 kilometrů cest a 70 kilometrů železnic zaplavených, úroda zničená na 94 tisících hektarech půdy.
Zůstává záhadou, že při katastrofě se neutopil jediný člověk!
Rok 1965 byl podle pamětníků nezvykle mokrý, už od konce března často a vytrvale pršelo. V průběhu července přišlo několik povodňových vln, které vodohospodáři ještě zvládli. Hráze ale začaly prosakovat a objevovaly se v nich trhliny. Nejzávažnější byla 86 metrů široká proláklina u Číčova. Každou sekundu se přes ni valilo na Žitný ostrov 1 200 kubíků vody. Proláklinu se nedařilo ucpat, i přes maximální úsilí 1500 převážně vojáků, kteří přiváželi nákladní auta plná kamení. Balvany vyklopili na jednu stranu hráze a voda je hned odnesla na druhou stranu. Proud vody se definitivně zastavil až potopením šesti vlečných člunů naplněných štěrkopískem. Hned začala obnova zničených obcí. Každá z nich dostala přidělené jiné okresy z republiky, aby pomáhaly při odstraňování následků povodní. V obci Iža to byl okres Šumperk, Uherské Hradiště a Trenčín. Povodeň z roku 1965 urychlila projektování i výstavbu vodního díla Gabčíkovo.
Autor: red., a.č.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.