Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 21. listopadu 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Auto v Řepové skončilo na střeše

21.11.2024 - Auto v Řepové skončilo na střeše - Řidič podcenil...

Počasí

21.11.2024 - Čtvrtek

Teplota: 2 / 0 - prehanky-Sníh

22.11.2024 - Pátek

Teplota: 1 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Umíte poskytnout první pomoc při poranění dítěte?

02. prosince 2015 - 23:48

Zpět na seznam článků

Spolek Bezpečný Šumperk představil pilotní projekt Naše bezpečí

Umíte poskytnout první pomoc při poranění dítěte?

Umíte poskytnout první pomoc při poranění dítěte? Odpovídá Jana Kotyzová foto: sumperko.net

S narozením dítěte přichází nejenom radost, ale i starost o jeho bezpečí. Mladé maminky na Šumpersku patřily mezi iniciátorky akce, která má za sebou nultý ročník a věnuje se právě problematice, jak srozumitelně poskytnout informace o nepříjemných a nebezpečných situacích, se kterými se mohou setkat.

Poměrně záhy po narození syna jsem zjistila, že dokonalého zajištění bezpečnosti dítěte reálně dosáhnout nelze a že i v naší relativně moderní domácnosti vybavené monitorem dechu, chrániči na nábytku a zámky elektrických zásuvek, číhá na mé „ubohé“ dítě nebezpečí na každém kroku.  Už při instalaci monitoru dechu do dětské postýlky jsem si uvědomila, že si vůbec nejsem jistá, jak bych si měla počínat v situaci, kdy by začal signalizovat, že dítě nedýchá. A strach, že nebudu umět synovi pomoct v případě úrazu či jiné vážné zdravotní komplikace, rostl spolu s rozvojem synových pohybových dovedností. Posléze jsem zjistila, že řada mých kamarádek a kamarádů je na tom obdobně,“ podělila se o své obavy Jana Krčmová, která se s nimi obrátila na spolek Bezpečný Šumperk.

Naše bezpečí - názorná ukázka jak poskytnout PP dětem

Spolek, který propaguje a podporuje zdravý, bezpečný život a jsou v něm zastoupeni odborníci ze záchranných složek, během krátké doby připravil projekt Naše bezpečí. „Mile nás překvapil požadavek od mladých maminek i tatínků na uspořádání této akce. Snažili jsme se také splnit jejich přání a informačně vzdělávací projekt uspořádat o víkendu, aby si lépe mohli zajistit hlídání,“ uvedl předseda Bezpečného Šumperku Martin Žaitlík.

předseda spolku Bezpečný Šumperk Martin Žaitlík zdroj foto: sumpersko.net

Podle odborníků nejčastější příčinou úrazů u malých dětí jsou ty domácí. Převažují pády na předměty - stůl, radiátor, židle, jinétvrdé předměty, které neuhnou. Pak popáleniny - hrnky na stole s kávou, čajem, polévkou - stojí na ubruse a lze je snadno stáhnout, pak rychlovarné konvice, pákové baterie ! - stačí jen pootočit při hře ve vaně. U větších dětí je pak více úrazů venku.

FOTOGALERIE: Naše bezpečí

Umí jim nejbližší okolí poskytnout první pomoc? „Obecná znalost je poměrně malá, většinou v rodině vládne panika. Po jejím zvládnutí jsou rodiče schopni udělat některé základní věci - dost často po zavolání na 155 a jejich navádění - což je obrovská výhoda - operátor navede, jak postupovat a co udělat jako první, druhé a tak dále,“ uvedla ředitelka Územního odboru Zdravotnické záchranné služby v Šumperku, lékařka Jana Kotyzová, která dodává: „V současné době největší ochota pomáhat je ve skupině spíše mladých lidí včetně dětí. Starší generace spíše nevšímavě překročí a odejde, mladí se snaží pomoci.“

MUDr. Jana Kotyzová zdroj foto: sumpersko.net

Nejvíce ohroženou skupinou nemocemi či úrazy jsou malé děti a senioři. „Senioři by sice něco ohledně poskytnutí první pomoci věděli, ale nemají sílu ji provádět, malé děti zase nevědí,“ vysvětluje Jana Kotyzová, která patří mezi zakladatele Bezpečného Šumperku.

Sestavování programu projektu Naše bezpečí, bylo podle slov Martina Žaitlíka, obtížné. „Byli jsme limitováni časem. Potřebovali jsme se dostat do rozmezí tří hodin jak přednášek, tak i praktického nácviku. Jsme rádi, že se nám toto podařilo, včetně společného zapojením jak profesionálů z nemocnice, tak i od hasičů nebo záchranky. Jedná se o "zapálené" lidi, kteří rádi takové akce připravují a také realizují.“

zástupci UO HZS OlK - uzemní odbor Śumperk foto:sumpersko.net

Desetičlenný kolektiv se podílel na přípravě nultého ročníku, který zatím absolvovala necelá dvacítka rodičů. „Kvůli časovému limitu jsme vyzdvihli pouze to nejdůležitější. Ale každý účastník po ukončení akce dostal s sebou domů souhrnný informační materiál, kde je vše potřebné dostatečně popsáno,“ objasňuje předseda spolku.

Organizátoři kladli zejména velký důraz na praktický nácvik první pomoci. „Důležité je při zákleku mít roztažená kolena, aby byla lepší stabilita, potom můžete začít s masáží,“ názorně přihlížející skupince rodičů vysvětlovala vrchní sestra Nemocnice Šumperk Monika Žaitlíková.

Naše bezpečí - názorná ukázka jak poskytnout PP dospělým zdroj foto: sumpersko.net

Při poskytnutí první pomoci u dětí se nesmí zapomenout na rozhodující. „Pokud je nutná resuscitace, a jste sami, tak nejprve jednu minutu resuscitujeme a pak teprve voláme záchrannou službu,“ vysvětlovala vedoucí sestra dětského oddělení Nemocnice Šumperk Petra Růžičková. „Zakloníme hlavu, čím menší dítě, tím menší záklon hlavy a provedeme pět záchranných vdechů a sledujeme reakci dítěte,“ předvedla názorně rodičům zdravotnice.

zdravotnice Petra Růžičková provádí praktické ukázky zdroj foto: sumpersko.net

Mezi rodiči, kteří se nultého ročníku zúčastnili a měli příležitost sami si vyzkoušet praktické ukázky, byla i Jana Haderková.

Jana Haderková nacvičuje poskytnutí první pomoci zdroj foto: sumpersko.net

„Přišla jsem s kamarádkou, která má doma skoro dvouletého chlapečka, takže tematika první pomoci u dětí byla hlavním důvodem. Já sama jsem dětmi obklopena skoro každý den, proto i mě je téma velmi blízké. Našla jsem zde plno cenných rad, které ocení nejen mladé maminky, ale své si tam najde každý, kdo chce být připraven na nepříjemné životní situace,“ sdělila po zakončení mladá žena. Také Helena Soklová a Prokop Šmirous byli spokojeni, že si mohli vyzkoušet, jak figurína reaguje na jejich „oživovací“ podněty. „Máme dvouleté dítě, tak máme samozřejmě obavu, jestli dokážeme poskytnout první pomoc správně.“

Prokop Šmirous provádí nácvik foto: sumpersko.net

Naše bezpečí je projekt, který vzešel z podnětů od mladých rodičů a je zaměřen na děti. „V programu jsme zahrnuli alespoň něco málo i k dospělým, bez toho by to prostě nešlo. Nepředpokládáme, že budeme podobný program organizovat také pro dospělé,“ dodává předseda spolku Bezpečný Šumperk Martin Žaitlík.

prohlídka vozidla RZZS zdroj foto: sumpersko.net

Během sobotního dopoledne účastníci pilotní akce získali cenné informace z různých profesí. Zdravotníci objasňovali poskytování první pomoci, hasiči velmi názorně předvedli, jak široká škála nebezpečí hrozí od požárů v bytě a hlavně jak jim předejít. Organizátoři si dali cíl, že při prezentaci projektu bude minimum teorie, ale maximum praxe. To se jim podařilo naplnit na výbornou.

hasiči pripravují názornou ukázku foto: sumpersko.net

S mimořádným ohlasem se setkala praktická ukázka, co může nastat, pokud se hořící olej hasí vodou.

praktická ukázka, co se stane s pánví, když se olej hasí vodou zdroj foto: sumpersko.net

Rodiče měli příležitost si prohlédnout sanitní vůz zdravotnické záchranné služby a ředitelka Kotyzová ochotně odpovídala na dotazy – např. Jaké jsou podmínky přepravy matky s dítětem v sanitním voze.

Autor: red.,a.č., foto: sumpersko.net

Fotogalerie

Umíte poskytnout první pomoc při poranění dítěte? Odpovídá Jana Kotyzová     foto: sumperko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dušičky v Šumperku

Dušičky v Šumperku

Fotek: 94
Přidáno: 03.11.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Fotek: 69
Přidáno: 26.10.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.10.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.