Unikátní meteority vystavují v Olomouci
04. listopadu 2021 - 13:29
Vlastivědné muzeum 5. – 14. listopadu
převoz meteoritů zdroj foto: PČR
Po Věstonické venuši a Keltské kamenné hlavě si zájemci mohou od pátku 5. listopadu prohlédnout poslední z trojice českých muzejních skvostů.
Unikátní výstava představí jednu z největších záhad Slezského muzejnictví. Meteority nalezené na lokalitě blízko Opavy představují unikátní mezioborový nález, který kombinuje archeologický a geologický výzkum na této lokalitě. Meteority našli dělníci v Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci roku 1925.
Za přísných bezpečnostních opatření soubor vzácných fragmentů přepravili olomoučtí policisté ve čtvrtek 4. listopadu.
První kusy nápadně těžkých kamenů našli v kulturní vrstvě sídliště paleolitických lovců, přičemž stáří lokality s ohništi a pazourkovými nástroji je datováno do doby před osmnácti tisíci lety. Byli tak paleolitičtí lovci svědci pádu meteoritu? Nebo jeho fragmenty sesbírali až později a udělali si z nich ohniště, či je chtěli využít zcela jinak? „Až v roce 1964 byl proveden podrobný mikroskopický výzkum meteoritů a od té doby se staly předmětem zájmu mnoha badatelů. Jelikož neznáme jistě místo dopadu a jak se vlastně tyto fragmenty na místo svého nálezu dostaly, jedná se tak stále o nevyřešenou záhadu, která pravděpodobně nikdy nenalezne odpověď,“ uvedl tiskový mluvčí VMO Antonín Valenta.
Za přísných bezpečnostních opatření, za asistence policie, tak návštěvníci muzea si budou moci zhlédnout soubor meteorických fragmentů, jejichž celková váha dosahuje téměř osm kilogramů. „Pro nás je velkou ctí, že může vystavit další skvost z českých muzejních sbírek,“ doplnil ředitel muzea Břetislav Holásek.
Autor: red., A. Valenta, zdroj foto: PČR
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.