Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 24. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Prodej vstupenek na Jarka Nohavicu od 30. dubna

23.04.2018 - Prodej vstupenek na Jarka Nohavicu od 30. dubna - Pouze v...

Počasí

polojasno

24.04.2018 - Úterý

Teplota: 18 / 10 - PoloJasno

polojasno

25.04.2018 - Středa

Teplota: 20 / 9 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Unikátní metoda třídění zraněných a nemocných

12. března 2017 - 08:52

Zpět na seznam článků

Odborníci z Olomouckého kraje získali mezinárodní certifikát

Unikátní metoda třídění zraněných a nemocných

cvičení ATTAK 2016 zdroj foto: ZZS OLK

Jako první a zatím jediný tým v celé České republice jsou odborníci z Fakulty zdravotnických věd UP v Olomouci a ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje proškolení v unikátní metodice třídění ESTP zraněných a nemocných v přednemocniční péči.

Tři zástupci řešitelského týmu jako první v České republice získali ve Velké Británii mezinárodní certifikát v třídění zraněných nemocných v neodkladné nemocniční etapě metodikou MTS. Pracovní skupina vedená lékařem Petrem Hubáčkem, současně ředitelem krajských zdravotnických záchranářů, je současně zakladatelem národní skupiny pro třídění CZ_ETG v rámci metodiky MTS v České republice.

MUDr. Petr Hubáček, MBA, LL.M. zdroj foto: ZZS OLK

Řešitelský tým projektu Efektivního třídění zraněných osob, který pracuje na Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého a Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje, uzavřel unikátní memorandum o spolupráci mezi Manchester Triage Group při Advanced Life Support Group ve Velké Británii a skupinou CZ_ETG UPOL. „Skupina má výhradní právo na území České republiky vzdělávat a kontrolovat aplikaci třídění MTS ve všech nemocnicích v České republice, přičemž centrála národní skupiny je právě v Olomouci. Skupina bude školit instruktory, provádět audity a podílet se na zavádění MTS ve všech zdravotnických zařízeních v České republice,“ uvedl tiskový mluvčí krajských zdravotnických záchranářů Zdeněk Hošák.

cvičení ATTAK 2016 zdroj foto: ZZS OLK

Třídění zraněných a nemocných je proces efektivního řízení klinického rizika vyžadující rychlé vyhodnocení, které určí naléhavost klinického stavu pacienta a je zakončeno zařazením pacienta do kategorie podle různých priorit. „Třídění zraněných je vhodné použít u všech osob vyžadujících přednemocniční i nemocniční neodkladnou péči,“ upřesnil mluvčí.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje ve spolupráci s Fakultou zdravotnických věd Univerzity Palackého uspořádala na konci října cvičení „ATTACK 2016“ se simulovaným teroristickým útokem v obchodním centru. Informovali jsme ZDE „V současnosti se připravuje další z velkých cvičení zaměřených na řešení obdobných situací s využitím zmiňované metodiky,“ informoval Zdeněk Hošák.

cvičení ATTAK 2016 zdroj foto: ZZS OLK

Získání tohoto mezinárodního certifikátu a založení národní skupiny pro třídění  unikátní metodou je v rámci České republiky a střední Evropy prestižní záležitostí nejen pro Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje a Fakultu zdravotnických věd Univerzity Palackého, ale významné i pro celý Olomoucký kraj. „Přispívá tak ke zvyšování kvality poskytované péče zdravotníky naší organice v těsné spolupráci s Univerzitou Palackého,“ sdělil mluvčí Zdeněk Hošák.

** Manchester Triage System (MTS) vznikl ve Velké Británii v roce 1994. Jedná se o velmi efektivní systém třídění, kterým je na světě vytříděno více jak 75 miliónů zraněných a nemocných během jednoho roku.  Členové Manchester Triage Group vyvinuli metodiku s cílem dosáhnout konsenzu zkušených sester a lékařů urgentní medicíny na normách třídění pacientů a každodenním použití v praxi.  Zohlednili také základní psychologické aspekty, a to že délka setkání s pacientem při třídění je tak krátká, že primární není stanovení diagnózy, ale triážní posouzení.

Autor: red., Z. Hošák

Fotogalerie

cvičení ATTAK 2016                   zdroj foto: ZZS OLK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.