Kostka nos
Rakousko
Kostka zámek
Úterý 02. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podnapilý cyklista si v Šumperku na pomoc přivolal policejní hlídku

02.06.2020 - Podnapilý cyklista si v Šumperku na pomoc přivolal...

Počasí

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 17 / 8 - Oblačno

03.06.2020 - Středa

Teplota: 20 / 9 - SkoroJasno

občerstení

Unikátní park Knížecí sady má vybudované cesty

09. listopadu 2019 - 07:45

Zpět na seznam článků

Zrealizované dvě etapy investice si z rozpočtu města Zábřeh vyžádaly 5,5 milionu korun

Unikátní park Knížecí sady má vybudované cesty

Knížecí sady zdroj foto: muz

Práce na další etapě založení nového unikátního parku poblíž historického centra města byly koncem října dokončeny. Na louce u Oborníku byla vybudována dráha pro dětská kola, odrážedla a in-line, parkové cesty a nové veřejné osvětlení. Prostor je nyní připraven k rozdělení do pěti tematických celků, které budou propojeny sítí cest a pěšin. 

Součástí projektu navazujícího na alej na hrázi je komplexní řešení areálu tak, aby mohl být využíván všemi věkovými skupinami k rekreaci, pobytu v přírodě i sportu. Letošní stavební práce by v návaznosti na přidělení dotace měly pokračovat výsadbou zeleně. Záměrem navržené koncepce je pobídka pro uživatele, aby si nový park užili všemi smysly: chutí, zrakem, čichem, sluchem a hmatem.  „Název Knížecí sady vychází z historického názvu městské čtvrti v podzámčí. Ve starých mapách je za-znamenán německý ekvivalent Knížecích sadů, tedy Fürstengrund. Původní extenzivní louka založená na místě bývalých sádek přitom nabízela obrovský potenciál pro založení parku, letošní investice vybudování cest je další etapou,“ vysvětlil starosta František John.

Knížecí sady zdroj foto: muz

Knížecí sady zdroj foto: muz

Knížecí sady zdroj foto: muz

Knížecí sady zdroj foto: muz

První etapa spočívala ve vytvoření tří kopců, které vznikly navážkou zeminy při rekonstrukci kanalizace. Zajímavý krajinářsko-architektonický prvek inspiračně čerpá z historické krajinářské architektury.

Na Moravě se lze s tímto prvkem v podobě jahodových kopečků setkat například v Květné zahradě v Kroměříži. Poblíž centra města, v dostupnosti mateřských škol, bude zároveň vytvořeno místo, kde mohou děti v zimě bezpečně bobovat a sáňkovat.  „Ve své poslední etapě záměr počítá vedle výsadby dřevin také s uplatněním vody, které se v blízkosti rybníků a středověkého náhonu nabízí, a to prostřednictvím tůně a rybničního vodotrysku. Počítáme i s mobiliářem a uměleckými díly,“ doplnil John.

Autor: red., L. Mahdalová, zdroj foto: muz

Fotogalerie

Knížecí sady            zdroj foto: muz

Další články z rubriky

Olomoucký kraj založil ekonomický expertní tým

Olomoucký kraj založil ekonomický expertní tým

Má pomoci zmírnit následky koronavirové epidemie

Opilý syn vyhrožoval otci zabitím

Opilý syn vyhrožoval otci zabitím

Policisté zasahovali u rodinného sporu na Velkolosinsku

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.