Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 10. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policie v kraji kontrolovala nákladní vozidla a autobusy

09.07.2020 - Policie v kraji kontrolovala nákladní vozidla a autobusy -...

Počasí

10.07.2020 - Pátek

Teplota: 29 / 16 - PoloJasno

11.07.2020 - Sobota

Teplota: 18 / 11 - Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Unikátní výstava masožravých rostlin v Olomouci

26. května 2020 - 14:21

Zpět na seznam článků

Pod názvem Živé pasti ji můžete navštívit od 4. do 14. června

Unikátní výstava masožravých rostlin v Olomouci

Unikátní výstava masožravých rostlin v Olomoucifoto:foto Jiří Savinec - VF Olomouc

Od úterý 26. května jsou po vynucených „prázdninách“ opět přístupné pro veřejnost sbírkové skleníky olomoucké Flory ve Smetanových sadech a následující týden ožijí jejich prostory unikátní výstavou masožravých rostlin Živé pasti.

Přehlídka s výstižným názvem Živé pasti je výjimečná a Olomouc nic takového v obdobném rozsahu dosud nezažila. „K vidění budou téměř všechny masožravky světa z většiny klimatických pásem - nejen z vlastních expozic, ale rovněž výjimečné rostliny zapůjčené ze sbírek významných botanických zahrad a soukromých sběratelů. Tzv. karnivorní, tedy masožravé rostliny – nejen exotické, ale i naše původní domácí – budí odnepaměti pozornost pro svůj nezvyklý až bizarní vzhled,“ uvedla mluvčí Kristýna Buchtová.

pozvánka zdroj: K. Buchtová

Až postupně člověk zjistil, že netypicky tvarované listy i jiné pozoruhodné výrůstky u nich plní úlohu pastí, díky kterým si přilepšují ke standardní výživě v jinak poměrně chudých podmínkách.

Mnohé rostou běžným přízemním způsobem života, jiné ve vrstvách mechu v korunách stromů, řada druhů vegetuje pod vodou a některé mají své pasti uložené rafinovaně v zemi. Všechny jsou určené k lapání hmyzu, ale mohou v nich skončit i drobní obratlovci. Většina druhů zaujala v tomto směru víceméně pasivní přístup, ale některé jsou naopak aktivní natolik, že pohotový pohyb jejich pastí vyvolá zasloužený údiv. Mimo jiné i o tom je výstava Živé pasti na Floře v Olomouci. „Součástí výstavy bude i možnost koupit si masožravé rostliny na místě od paní Markéty Aubrechtové každý den po dobu konání výstavy,“ upřesnila Kristýna Buchtová.

Autor: red., K. Buchtová

Fotogalerie

Unikátní výstava masožravých rostlin v Olomoucifoto:foto Jiří Savinec - VF Olomouc

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.