Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Unikátní výstava ptactva v Olomouckém kraji

01. prosince 2023 - 12:59

Zpět na seznam článků

Prohlédnout si můžete v budově Ornitologické stanice v Přerově

Unikátní výstava ptactva v Olomouckém kraji

Unikátní výstava ptactva v Olomouckém kraji zdroj foto: OLK

Více než pět set osmdesát modelů ptáků z Česka, unikátní expozice, skleněné vitríny a malý kinosál. To vše od dnešního dne nabízí zrekonstruovaná budova Ornitologické stanice (ORNIS) v Přerově.

Muzeum Komenského tak získalo moderní objekt, přičemž celkové náklady na rekonstrukci činily zhruba 120 miliónů korun. „Oprava čtyřicet let starého objektu byla poměrně náročná a také dlouho očekávaná. Být jedním z prvních návštěvníků tohoto úžasného zařízení mě velmi těší. Olomoucký kraj se zavázal, že bude investovat do oblasti kultury, ale i vzdělávací a osvětové činnosti spolků a organizací. Tento projekt je důkazem, že svá slova plníme,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Ornis má v Přerově tradici už od 30. let 20. století. Institucionálně spadá pod Muzeum Komenského v Přerově. „Za roky práce vytvořili ornitologové, dobrovolníci i muzejníci unikátní sbírku dermoplastických modelů ptáků z našeho území. Ornis je skvělým příkladem toho, jak se dá propojit věda, kultura a ochrana přírody,“ popsal krajský radní Jan Žůrek.

Součástí nové výstavy jsou i doplňující informace o modelech, jak na jejich nově zbudovaných soklech, tak ve třech dotykových monitorech. Exponáty jsou rozděleny do jednotlivých vitrín dle zoologického systému. Vývojový strom od nejstarších řádů po vývojově nejvyšší, tedy pěvce, je originálně graficky znázorněn na podlaze. Nad ní se vznášejí zavěšené skleněné vitríny jednotlivých ptačích řádů.

Rekonstrukce zahrnovala stavební úpravy stávajícího objektu a jeho přístavbu. Celý objekt je propojen skleněným atriem. Nová přístavba je umístěna do proluky mezi stávající budovou Ornis a sousední Bios. Klade důraz také na životní prostředí. „Ornis má moderní fotovoltaický systém, který bude stavbu zásobovat elektrickou energií. Ukazuje cestu, kterou se chce Olomoucký kraj vydat i v případě modernizace dalších krajských objektů,“ dodal krajský radní Petr Lysek.

Po expozici se mohou návštěvníci pohybovat volně. Je však možná i komentovaná prohlídka s průvodcem. Co do rozsahu a prezentace sbírky se jedná o jedinečný projekt v celé České republice.

Autor: red., R. Kmochová, A. Minxová, zdroj foto: OLK

Fotogalerie

Unikátní výstava ptactva v Olomouckém kraji  zdroj foto: OLK
Unikátní výstava ptactva v Olomouckém kraji  zdroj foto: OLK
Unikátní výstava ptactva v Olomouckém kraji  zdroj foto: OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.