Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 05. srpna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Folklorní festival nahradí jednodenní slavnost

05.08.2021 - Folklorní festival nahradí jednodenní slavnost - V...

Počasí

05.08.2021 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 15 - obcasny-Déšť

06.08.2021 - Pátek

Teplota: 22 / 14 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Univerzita Palackého oslaví 75 let své novodobé existence

13. února 2021 - 10:16

Zpět na seznam článků

Tradiční Akademický týden připomene polokulatiny

Univerzita Palackého oslaví 75 let své novodobé existence

Univerzita Palackého oslaví 75 let své novodobé existence zdroj foto: upol.cz - Vojtěch Duda

V neděli 21. února si Univerzita Palackého v Olomouci (UP) připomene polokulatých 75 let od svého znovuobnovení po druhé světové válce. Na počest této události se v 15 hodin rozezní zvony kostelů sv. Mořice, sv. Michala a sv. Václava, stejně jako tomu bylo v únoru roku 1946. Mimo to se v rámci tzv. Akademického týdne uskuteční i několik dalších akcí – desátý ročník výzvy Daruj krev s rektorem, přednáška absolventky Kateřiny Pešatové nebo vyhlášení výsledků Cen rektora.

Tradiční události Akademického týdne UP, jako je například Reprezentační ples Univerzity Palackého, se letos vzhledem k aktuální epidemické situaci konat nemohou. Organizátoři nicméně připravili alespoň online varianty některých bodů programu. „Navzdory pandemii jsme se rozhodli Akademický týden realizovat alespoň v omezené online podobě. Nejen studenti a zaměstnanci si budou moci zpoza obrazovek užít například přednášku naší absolventky Kateřiny Pešatové, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Středočeského kraje, nebo se seznámit s laureáty výročních Cen rektora,“ vyjmenovala Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí univerzity.

Mezi oceněnými jsou nejen autoři vybraných odborných publikací z řad akademických pracovníků, ale také studenti, které rektor tradičně odměňuje za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce a za nejhodnotnější sportovní výkony v předešlém roce.

Online nástroje využila univerzita i v přípravě odlehčenějšího programu Akademického týdne. V příštím týdnu spouští například novou webovou platformu pro sdílení a archivaci stovek videí z univerzitního prostředí. Morálku a náladu nejen akademiků a studentů má pak pozvednout motivační „dvacatero“. „Jde o dvě desítky videí, v nichž jsme oslovili osobnosti naší univerzity i ty s univerzitou spřátelené, aby nám nabídli povzbuzující slova v této nelehké době. Těšit se můžeme na videa nejen s našimi pedagogy a vědci, ale také s lékaři, umělci a dalšími motivátory,“ popisuje koncept Sýkorová Dvorníková.

Nejen své vědomosti, ale především důvtip pak může široká veřejnost otestovat u speciálního online univerzitního kvízu, který vznikl ve spolupráci s populárním formátem Hospodského kvízu. Téma je nasnadě – Univerzita Palackého a Olomouc.

Jedinou tradiční akcí, která se uskuteční fyzicky a pochopitelně za přísných hygienických opatření, bude desátý ročník výzvy „Daruj krev s rektorem“. Té se během čtyř pracovních dní zúčastní zhruba šedesátka studentů a zaměstnanců univerzity. „Běžně by to bylo téměř třikrát tolik, ale musíme respektovat stávající opatření olomouckého transfuzního oddělení. I tak nás těší, že téměř polovinu registrovaných tvoří prvodárci,“ dodal z pozice univerzitního koordinátora akce Ondřej Martínek. Jen za poslední tři roky se přitom množství dárců krve z řad studentů a zaměstnanců UP téměř ztrojnásobilo.

V loňském roce podstoupili téměř tisíc odběrů krve nebo krevní plazmy.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková

Fotogalerie

Univerzita Palackého oslaví 75 let své novodobé existence   zdroj foto: upol.cz - Vojtěch Duda

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.