Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 16. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných organizacích

15.04.2024 - Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných...

Počasí

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

17.04.2024 - Středa

Teplota: 10 / 5 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Úrazů během jarních prázdnin přibylo

17. března 2023 - 16:04

Zpět na seznam článků

V jesenické nemocnici ošetřili téměř tři sta pacientů v chirurgické ambulanci

Úrazů během jarních prázdnin přibylo

Personál chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Jeseník ošetřoval během jarních prázdnin malé i velké sportovce zdroj foto: AGEL

Období jarních prázdnin přináší nejen radostné zážitky na zasněžených svazích, ale bohužel také zvýšené množství úrazů. Chirurgická ambulance jesenické nemocnice ošetřila během února téměř tři stovky pacientů. Děti a dospělí se nejčastěji zranili při provozování zimních sportů, pro seniory byly hrozbou zledovatělé chodníky.

Navýšení počtu úrazů během jarních prázdnin do značné míry souvisí se zvýšeným provozem na sjezdovkách a kluzištích v regionu. „Zejména v odpoledních hodinách tvořili nadpoloviční většinu ošetřovaných nespádoví pacienti, kteří si přivodili úraz na lyžích či bruslích," uvedla vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Jeseník Veronika Škodová.

Výmluvně hovoří srovnání s loňským listopadem, kdy ošetřil personál chirurgické ambulance ve srovnání s letošním únorem o čtyřicet procent pacientů méně.  „Nejčastějším důvodem pro návštěvu nemocnice byly v listopadu úrazy kotníku či zápěstí. Letos v únoru se počet ošetřených zvedl na téměř tři sta přicházejících, a to nejčastěji se zraněným zápěstím či kolenem. Kromě fraktur a zhmožděnin jsou v tomto období obvyklé i řezné rány způsobené hranou lyží," doplňuje Veronika Škodová.

Nejen na sjezdovkách hrozí nebezpečí. Během února zaznamenala nemocnice taktéž zvýšené množství úrazů u seniorů, které ohrožuje led a sníh na místních komunikacích. Typickým úrazem je v tomto případě zlomenina krčku stehenní kosti.

Chirurgická ambulance však eviduje i případy, které se výše popsaným kategoriím vymykají. „Nejkurióznější úraz se vyskytl v rodině, která se během dne věnovala lyžování a v podvečer navštívila krytý bazén. Babička chytala vnouče skákající do vody, to jí však nešťastně kopnulo přímo do obličeje. Paní byla dovezena k ošetření s obrovským hematomem a otokem pravé tváře, CT vyšetření následně naštěstí vyloučilo zlomeninu obličejových kostí," uvedla příklad z praxe Veronika Škodová.

Řadě úrazů typických pro jarní prázdniny se dá vyhnout dodržováním jednoduchých bezpečnostních opatření. „Mnoho úrazů se lyžařům stává v momentě, kdy už je člověk unaven a tělo příliš namáhá. Důležité je umět odhadnout své schopnosti, jezdit ohleduplně a brát na zřetel povětrnostní podmínky. Seniorům, kteří se necítí bezpečně na zledovatělém terénu, lze pořídit tzv. nesmeky – nasazovací pomůcku na obuv s drobnými ocelovými hroty zabraňujícími nechtěnému uklouznutí," doporučuje závěrem vrchní sestra chirurgického oddělení jesenické nemocnice Veronika Škodová.

Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: AGEL

Fotogalerie

Personál chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Jeseník ošetřoval během jarních prázdnin malé i velké sportovce   zdroj foto: AGEL

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.