Úrazů během jarních prázdnin přibylo
17. března 2023 - 16:04
V jesenické nemocnici ošetřili téměř tři sta pacientů v chirurgické ambulanci

Personál chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Jeseník ošetřoval během jarních prázdnin malé i velké sportovce zdroj foto: AGEL
Období jarních prázdnin přináší nejen radostné zážitky na zasněžených svazích, ale bohužel také zvýšené množství úrazů. Chirurgická ambulance jesenické nemocnice ošetřila během února téměř tři stovky pacientů. Děti a dospělí se nejčastěji zranili při provozování zimních sportů, pro seniory byly hrozbou zledovatělé chodníky.
Navýšení počtu úrazů během jarních prázdnin do značné míry souvisí se zvýšeným provozem na sjezdovkách a kluzištích v regionu. „Zejména v odpoledních hodinách tvořili nadpoloviční většinu ošetřovaných nespádoví pacienti, kteří si přivodili úraz na lyžích či bruslích," uvedla vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Jeseník Veronika Škodová.
Výmluvně hovoří srovnání s loňským listopadem, kdy ošetřil personál chirurgické ambulance ve srovnání s letošním únorem o čtyřicet procent pacientů méně. „Nejčastějším důvodem pro návštěvu nemocnice byly v listopadu úrazy kotníku či zápěstí. Letos v únoru se počet ošetřených zvedl na téměř tři sta přicházejících, a to nejčastěji se zraněným zápěstím či kolenem. Kromě fraktur a zhmožděnin jsou v tomto období obvyklé i řezné rány způsobené hranou lyží," doplňuje Veronika Škodová.
Nejen na sjezdovkách hrozí nebezpečí. Během února zaznamenala nemocnice taktéž zvýšené množství úrazů u seniorů, které ohrožuje led a sníh na místních komunikacích. Typickým úrazem je v tomto případě zlomenina krčku stehenní kosti.
Chirurgická ambulance však eviduje i případy, které se výše popsaným kategoriím vymykají. „Nejkurióznější úraz se vyskytl v rodině, která se během dne věnovala lyžování a v podvečer navštívila krytý bazén. Babička chytala vnouče skákající do vody, to jí však nešťastně kopnulo přímo do obličeje. Paní byla dovezena k ošetření s obrovským hematomem a otokem pravé tváře, CT vyšetření následně naštěstí vyloučilo zlomeninu obličejových kostí," uvedla příklad z praxe Veronika Škodová.
Řadě úrazů typických pro jarní prázdniny se dá vyhnout dodržováním jednoduchých bezpečnostních opatření. „Mnoho úrazů se lyžařům stává v momentě, kdy už je člověk unaven a tělo příliš namáhá. Důležité je umět odhadnout své schopnosti, jezdit ohleduplně a brát na zřetel povětrnostní podmínky. Seniorům, kteří se necítí bezpečně na zledovatělém terénu, lze pořídit tzv. nesmeky – nasazovací pomůcku na obuv s drobnými ocelovými hroty zabraňujícími nechtěnému uklouznutí," doporučuje závěrem vrchní sestra chirurgického oddělení jesenické nemocnice Veronika Škodová.
Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: AGEL
Fotogalerie
Další články z rubriky

Osm a půl milionu pro dobrovolníky, kteří pečují o životní prostředí
Krajské dotace mohou žádat od 6. dubna
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.