Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 19. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská služba v letním období eviduje přes tisíc dvě stě výjezdů

18.07.2024 - Horská služba v letním období eviduje přes tisíc dvě...

Počasí

19.07.2024 - Pátek

Teplota: 27 / 15 - PoloJasno

20.07.2024 - Sobota

Teplota: 27 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Uvedení filmu Mezi příkopy a valy

05. března 2024 - 16:19

Zpět na seznam článků

Připomene smutné výročí vyvraždění 3792 Čechoslováků v tzv. terezínského rodinného tábora

Uvedení filmu Mezi příkopy a valy

Mezi příkopy a valy zdroj foto:postbellum.cz

Pod záštitou organizace Post Bellum vznikl dokumentární film s názvem Mezi příkopy a valy, který představuje nejvýznamnější českou památku holocaustu – město Terezín. To bylo poslední předsmrtnou zastávkou pro velký počet středoevropských Židů a téměř pro všechny Židy z českých zemí. Jeho premiéra symbolicky proběhne 8. března v pražských prostorech La Fabrika, právě v den 80. výročí největší vraždy československých občanů v naší historii.

V České republice neexistuje jiné místo, které by bylo s holocaustem tak úzce spojené jako terezínské ghetto. Přesto se povedlo tento rozměr města pro veřejnost zcela vymýtit. Ne tak pro jeho obyvatele. I přesto, že se jedná z časového horizontu o „pouhé“ čtyři roky, tak pro obyvatele Terezína znamená nesmazatelnou historickou stopu, která je zřejmá až do současnosti. 

Dokumentární film Mezi příkopy a valy ukáže diváků město v jeho protikladech, napětích a jako vytyčený otazník, na který se jen těžko hledá odpověď.  „To město je zaseklé v pocitu bez budoucnosti a zoufalství, které možná není jen o druhé světové válce, ale vyzařuje to tam na mě velmi intenzivně. V tom Terezíně je něco, co vyvolává extrémní pocit zmaru.“ Reflektuje v dokumentárním filmu jeho průvodcem – dokumentarista a historik Martin Šmok, který v Česku zastupuje americkou Nadaci Šoa (USC Shoah Foundation). Vedle něj zaznívají ve filmu vzpomínky pamětníků ze sbírky Paměť národa či rozhovor se současným starostou Terezína René Tomáškem.

Uvedení filmu 8. března připomene výročí osmdesáti let, kdy v noci z 8. na 9. března roku 1944 poslalo velení koncentračního tábora Osvětim – Birkenau na smrt do plynových komor 3792 židovských vězňů, deportovaných do tzv. terezínského rodinného tábora z terezínského ghetta půl roku předtím (6. září). Jednalo se o největší hromadnou vraždu československých občanů v našich novodobých dějinách. Další vězně rodinného tábora (sekce BIIb tábora KT Birkenau), kteří sem byli z Terezína deportováni v transportech v prosinci 1943 a v květnu 1944 pak čekal podobný osud ve dnech 10. - 12. července 1944. Na rozdíl od březnového vyvraždění tentokrát několik vězňů prošlo selekcí. Z celkového počtu cca 17,5 vězňů rodinného tábora přežilo pouhých 1 294.

Autor: red., Kateřina Bobelová

Fotogalerie

 Mezi příkopy a valy     zdroj foto:postbellum.cz

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Šumperk 2024

Šumperk 2024

Fotek: 43
Přidáno: 08.07.2024

Den Policie ČR 2024 II.

Den Policie ČR 2024 II.

Fotek: 97
Přidáno: 23.06.2024

Den Policie ČR 2024 I.

Den Policie ČR 2024 I.

Fotek: 62
Přidáno: 23.06.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.