Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

V Bludově představí třímetrový Březinův betlém

18. listopadu 2021 - 15:23

Zpět na seznam článků

Poprvé na veřejnosti

V Bludově představí třímetrový Březinův betlém

Březinův betlém zdroj foto: B. Haušková

Po tři roky manželé Březinovi z Bludova stavěli ve svém obývacím pokoji v rodinném domě betlém. Letos se vánoční výjev představí v Kulturním domě Bludov. Veřejné prezentaci přijde o první adventní neděli 28. listopadu požehnat i P. Otto Sekanina. Veřejnost si betlém může prohlédnout až do 6. ledna.

Obdivuhodné ze dřeva vyřezávané dílo zdědili po svém strýci Janu Sentivanovi, který pocházel z východního Slovenska. Ten jej začal vyřezávat před více než šedesáti lety. Obnovení jesliček stálo manžele Březinovi, jejich rodinu, přátele i známé spoustu času a úsilí. Jesličky dosud každoročně instalovali doma v obývacím pokoji.

Stavba betlému zabere hodiny a hodiny času. Nejde jen o samotnou instalaci, ale také o přírodní doplňky – manželé Březinovi se již na podzim vydávají do lesa na mech, který se pak musí měsíc sušit.  Stavba betlému zabere tři dny, pak se ladí přírodní doplňky jako mech a další vylepšení.

Dušan Březina získal betlém po svém strýci. Původní betlém byl ve východním duchu a doslova hýřil barvami. Na jedné chaloupce bylo až čtrnáct různých barev.  „Postupně jsem to přebrousil až na dřevo a nabarvil do střízlivější podoby. Na figurkách pomáhali i děti,“ vzpomíná na renovaci Dušan Březina, který přidal do jesliček zvonky. Opravou prošly i polámané kousky.

Na renovaci se podílelo na deset lidí, podle umu – ten kdo měl cit pro barvy a jemnou precizní práci, barvil jednotlivé postavy a figury. Hodně práce dalo shánění vhodných figurek zvířat, která se v průběhu let poztrácela nebo byla zničená a nešla již opravit. Shánění figurek je také oříšek a nejde o levnou záležitost – ty pravé jsou ze směsi pryskyřice, hlíny a pilin. Plastové napodobeniny se do betlému nehodí, a proto je tam nenajdete. Jedinou pohyblivou částí je mlýn. Jesličky jsou obdivuhodné tím, že připomínají jednu velkou vesnici a Noemovu archu současně. Najdete zde tradiční výjev Ježíška v jesličkách s Marií i Josefem, ale i domácí a exotická zvířata, myslivce na posedu, tančírnu nebo mlýn.

Slavnostního představení veřejnosti se uskuteční v neděli 28. listopadu v 15 hodin za přítomnosti starosty Bludova Pavla Stona, duchovního bludovské farnosti Otto Sekaniny a majitele betlému Dušana Březiny. 

Autor: red., B. Haušková, zdroj foto: B. Haušková

Fotogalerie

Březinův betlém              zdroj foto: B. Haušková
pozvánka             zdroj: B. Haušková

Další články z rubriky

V komedii Chlap na zabití dominuje Filip Blažek

V komedii Chlap na zabití dominuje Filip Blažek

Pozvánka do zábřežského kulturáku

Šumperské Horování

Šumperské Horování

Zavítá na ně i nejúspěšnější himálajský horolezec Radek Jaroš

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.