Neděle 09. prosince 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilý mladík projížděl Bludovem

09.12.2018 - Opilý mladík projížděl Bludovem - Zastavila ho...

Počasí

obcasny-Déšť

09.12.2018 - Neděle

Teplota: 9 / 3 - obcasny-Déšť

prehanky-Sníh

10.12.2018 - Pondělí

Teplota: 5 / 1 - prehanky-Sníh

V České republice se obchodovalo s mrtvými nebo živými tygry

19. července 2018 - 08:13

Zpět na seznam článků

Při operaci Trofi odhalili celníci a inspektoři tyto nelegální obchod

V České republice se obchodovalo s mrtvými nebo živými tygry

operace TROFI zdroj foto: GŘC

Zcela mimořádného úspěchu na poli potírání environmentální kriminality docílila Celní správa ČR spolu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu záchytů exemplářů CITES totiž zaměřila celní správa pozornost i na tento druh trestné činnosti.

Více než rok celníci shromažďovali důkazní materiál proti skupině osob české a vietnamské národnosti organizující nelegální obchod s produkty z chráněných živočichů podléhajících mezinárodní úmluvě na ochranu volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, konkrétně s ohroženým  druhem - Panthera Tigris (tygr).

operace TROFI zdroj foto: GŘC

Tyto osoby, žijící v České republice, obchodovaly s mrtvými nebo živými tygry, které následně usmrcovaly a zpracovávaly na produkty tradiční čínské medicíny. Česká republika má podle ČIŽP druhou největší vietnamskou komunitu v Evropě, což je pravděpodobný důvod vyšší úrovně obchodu s těmito komoditami.

Na závěrečné akci, která vyvrcholila 16. července, se podílelo sto sedmdesát pět příslušníků celní správy, šest inspektorů ČIŽP a pracovníci veterinární správy. Na území hl. m. Prahy, středních a severních Čech provedli sedm domovních prohlídek, tři prohlídky nebytových prostor, včetně dvou stánků v areálu pražské tržnice SAPA. „Zajistili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty (masox a tygří víno). Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl, a finanční hotovost v celkové výši přes jeden milion osm set tisíc korun. Tři zadržené osoby byly následně předány policii,“ uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

operace TROFI zdroj foto: GŘC

Podle ředitele policie z Libereckého kraje, plukovníka Vladislava Husáka, je to případ, se kterým se policie v kraji doposud nesetkala. „Je na místě vyzdvihnout i práci kriminalistů z českolipského územního odboru. Poté, co je kontaktovali příslušníci Generálního ředitelství cel a sdělili jim poznatky, s nimi velice úzce spolupracovali. Jenom například na samotné realizaci, která proběhla začátkem tohoto týdne a v rámci které bylo provedeno devět domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor, se podílely čtyři desítky našich kriminalistů," sdělil krajský ředitel plukovník Husák.

operace TROFI zdroj foto: GŘC

Cílem činnosti organizované skupiny byla výroba produktů tradiční čínské medicíny, které jsou ve vietnamské komunitě velmi žádané, a proto velmi dobře zpeněžitelné, a to nejen na území České republiky, ale i na území dalších států Evropské unie a Asie. „Důvodem poptávky po tomto druhu zboží je víra v mimořádně léčivé účinky, která vychází z hluboce zakořeněné tisícileté asijské tradice. Z poznatků ČIŽP vyplývá, že cena kostí z tygra se na černém trhu pohybuje okolo dvou tisíc amerických dolarů za kilogram, kůže tygra zhruba dvacet tisíc dolarů, tygří víno stojí kolem sto dolarů za litr,“ upřesnila mluvčí Kaňková.

operace TROFI zdroj foto: GŘC

Na území České republiky již v minulosti celníci společně s inspektory ČIŽP prováděli kontrolní akce zaměřené na nelegální vývoz a dovoz exemplářů CITES, které jsou na černém trhu vysoce ceněny. Kontroly směrovali především na mezinárodní Letiště Václava Havla v Praze Ruzyni, přes které byla snaha chráněné exempláře vyvážet do Asie, tedy do destinací s největší poptávkou.

operace TROFI zdroj foto: GŘC

Už před pěti lety celníci zadrželi zásilky obsahující kompletní kostry tygrů, tygří drápy, zuby, rohy a kůže nosorožce. V letech 2016 a 2017 byly při podobných kontrolních akcích zajištěny přímo již hotové produkty tradiční čínské medicíny, konkrétně se jednalo o přípravky z tygrů v podobě tzv. tygřích masoxů a vývarů.

operace TROFI zdroj foto: GŘC

ČIŽP přišla se snahou o genetickou analýzu produktů, které by mohly obsahovat DNA tygrů. Iniciovala v této věci výzkum, který začal letos v lednu a je financován ze zdrojů Ministerstva vnitra. Projekt potrvá čtyři roky a lze očekávat, že úspěšnost analýz bude po ukončení výzkumu podstatně vyšší.

Autor: red., M.Kaňková, zdroj foto: GŘC

Fotogalerie

operace TROFI             zdroj foto: GŘC
operace TROFI             zdroj foto: GŘC
operace TROFI             zdroj foto: GŘC
operace TROFI             zdroj foto: GŘC
operace TROFI             zdroj foto: GŘCoperace TROFI             zdroj foto: GŘC
operace TROFI             zdroj foto: GŘC
operace TROFI             zdroj foto: GŘC
operace TROFI             zdroj foto: GŘC

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.