V Jeseníkách Horská služba letos zasahovala u tisícovky případů
03. června 2018 - 08:38
Přibyly hlavně úrazy i pátrací akce
Přes sedm a půl tisíce zásahů provedli v letošní zimní sezóně členové Horské služby ČR, což je o pět set zásahů více než v zimní loňské sezóně. Letošní zimní sezóna přilákala díky dobrým sněhovým podmínkám v jednotlivých horských oblastech a stále se rozšiřujícím lyžařským areálům více návštěvníků. Tomu proto odpovídá i zvýšený počet úrazů.
Nejčastější úrazy se staly na lyžařských svazích. Při sjezdovém lyžování se zranilo čtyři tisíce tři sta osob a na snowboardu tisíc čtyři sta osob. U pěší turistiky a běžeckého lyžování bylo zaznamenáno více než sedm set úrazů. „Velice si vážím práce Horské služby ČR, jejich vysoké profesionality a nezastupitelné práce. Výmluvné jsou statistiky v podobě počtu zásahů, které každoročně stoupají, a to od záchranné až po zdravotnickou pomoc místním občanům ve špatně přístupných oblastech. Počty zásahů ukazují vytíženost Horské služby ČR a také nutnost dostatečného zajištění stálého provozu k ochraně zdraví a životů nejen lyžařů, snowboardistů, cyklistů, ale i všech turistů na horách,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem přes dva tisíce devět set zásahů, následují Jeseníky s tisícovkou zásahů a Orlické hory s osmi sty zásahy. „Na horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků. Nejvíce, stejně jako v minulé sezoně, Poláků, Němců a Holanďanů,“ řekl Jiří Brožek, výkonný ředitel Horské služby ČR.
Nejčastějšími úrazy byly zhmožděniny, poranění kloubů a zlomeniny. „Musím poznamenat, že i přes naši kontinuální plošnou kampaň ve všech horských oblastech došlo k mnoha úrazům, které vznikly nedodržováním Pravidel chování na sjezdových tratích podle FIS,“ uvedl František Hadáček, statutární ředitel Horské služby.
Stejně, jako u ostatních druhů zásahů, se oproti minulé sezóně zvýšil počet těžkých zranění a tím také počet zásahů s pomocí vrtulníků Letecké záchranné služby. „Záchranáři od loňského prosince provedli rovněž celkem třiašedesát pátracích akcí v terénu, zejména při problémech s orientací v hřebenových partiích hor. Několik pátracích akcí provedla Horská služba s využitím psů i mimo horské oblasti na základě vyžádání Policie ČR,“ doplnil ředitel Brožek.
Autor: red., R. Zeman
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.