Pondělí 19. listopadu 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Hejtmanství zajistí provoz dálkových autobusů, které propojují Hanou s Jesenickem

19.11.2018 - Hejtmanství zajistí provoz dálkových autobusů, které...

Počasí

Zataženo

19.11.2018 - Pondělí

Teplota: 4 / -2 - Zataženo

obcasny-Déšť

20.11.2018 - Úterý

Teplota: 5 / -1 - obcasny-Déšť

V Jeseníkách Horská služba letos zasahovala u tisícovky případů

03. června 2018 - 08:38

Zpět na seznam článků

Přibyly hlavně úrazy i pátrací akce

V Jeseníkách Horská služba letos zasahovala u tisícovky případů

Přes sedm a půl tisíce zásahů provedli v letošní zimní sezóně členové Horské služby ČR, což je o pět set zásahů více než v zimní loňské sezóně. Letošní zimní sezóna přilákala díky dobrým sněhovým podmínkám v jednotlivých horských oblastech a stále se rozšiřujícím lyžařským areálům více návštěvníků. Tomu proto odpovídá i zvýšený počet úrazů.

Nejčastější úrazy se staly na lyžařských svazích. Při sjezdovém lyžování se zranilo čtyři tisíce tři sta osob a na snowboardu tisíc čtyři sta osob. U pěší turistiky a běžeckého lyžování bylo zaznamenáno více než sedm set úrazů. „Velice si vážím práce Horské služby ČR, jejich vysoké profesionality a nezastupitelné práce. Výmluvné jsou statistiky v podobě počtu zásahů, které každoročně stoupají, a to od záchranné až po zdravotnickou pomoc místním občanům ve špatně přístupných oblastech. Počty zásahů ukazují vytíženost Horské služby ČR a také nutnost dostatečného zajištění stálého provozu k ochraně zdraví a životů nejen lyžařů, snowboardistů, cyklistů, ale i všech turistů na horách,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. 

Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem přes dva tisíce devět set zásahů, následují Jeseníky s tisícovkou zásahů a Orlické hory s osmi sty zásahy. „Na horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků. Nejvíce, stejně jako v minulé sezoně, Poláků, Němců a Holanďanů,“ řekl Jiří Brožek, výkonný ředitel Horské služby ČR.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Nejčastějšími úrazy byly zhmožděniny, poranění kloubů a zlomeniny. „Musím poznamenat, že i přes naši kontinuální plošnou kampaň ve všech horských oblastech došlo k mnoha úrazům, které vznikly nedodržováním Pravidel chování na sjezdových tratích podle FIS,“ uvedl František Hadáček, statutární ředitel Horské služby.

Stejně, jako u ostatních druhů zásahů, se oproti minulé sezóně zvýšil počet těžkých zranění a tím také počet zásahů s pomocí vrtulníků Letecké záchranné služby. „Záchranáři od loňského prosince provedli rovněž celkem třiašedesát pátracích akcí v terénu, zejména při problémech s orientací v hřebenových partiích hor. Několik pátracích akcí provedla Horská služba s využitím psů i mimo horské oblasti na základě vyžádání Policie ČR,“ doplnil ředitel Brožek.

Autor: red., R. Zeman

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.