Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 07. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Trojnásobný vítěz Wintermana podpoří díky výzvě „Vzhůru pomoci“ dvě nemocné děti

07.03.2021 - Trojnásobný vítěz Wintermana podpoří díky výzvě...

Počasí

07.03.2021 - Neděle

Teplota: 4 / -3 - SkoroJasno

08.03.2021 - Pondělí

Teplota: 4 / -3 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Jeseníku otevřeli nutriční poradnu

15. července 2020 - 13:17

Zpět na seznam článků

Nově pečuje také o vrcholové sportovce

V Jeseníku otevřeli nutriční poradnu

Nutriční terapeutka Mgr. Eva Veličková Hvorecká je sama vrcholovou sportovkyní zdroj foto: R. Miloševská - Agel

Ačkoliv má nutriční poradenství většina lidí spojené s obezitou a redukcí hmotnosti, záběr nutričních specialistů, kteří jsou plnohodnotnými zdravotníky, je mnohem širší. Nutriční specialisté se zabývají druhy výživy preventivní, léčebné až po úzce zaměřené potřeby jednotlivých klientů.

Výživové poradenství nově v jesenické nemocnici poskytuje Eva Veličková Hvorecká, která dlouhodobě spolupracuje s vrcholovými sportovci. „Výživa ve vytrvalostním sportu bývá často podceňována, měla by se však stát nedílnou součástí přípravy sportovce. Sportovci buď nemají žádnou nutriční péči, nebo jen minimální a informace o výživě, které jsou jim dostupné, jsou často zavádějící či nepravdivé,“ říká Eva Veličková Hvorecká, nutriční terapeutka, která má zkušenosti se sportovci věnujícím se běhu, cyklistice, triatlonu či sjezdovému lyžování na výkonnostní i vrcholové úrovni.

Navíc sama aktivně závodí v  orientačním běhu a v horském (trailovém) běhu. „Stejně jako vrcholoví sportovci navštěvují sportovního lékaře, fyzioterapeuta a jiné specialisty, měl by se pravidelnou součástí jejich programu stát i nutriční terapeut. Všichni dohromady pak tvoří multidisciplinární tým, jehož členové by měli mezi sebou spolupracovat,“ má jasno Eva Veličková Hvorecká.

Propojení ideální péče a správně nastavené stravy přinese sportovci lepší výkonnost, pomáhá ale i v regeneraci jeho těla, předchází nemocem a dalším potížím, které mohou být spojené právě s nedostatečnou nebo špatně naplánovanou výživou. Nejčastěji se může jednat o snížení výkonnosti, přetrénování sportovce, únavové zlomeniny, ale výjimkou také není tzv. sportovní triáda u žen. „Ta byla popsána již v roce 1992, vzniká na základě dlouhodobé nedostatečné energetické dostupnosti a současné nadměrné pohybové aktivity. Spolu s tím se rozvíjí hormonální poruchy a osteoporóza,“ zdůrazňuje nutriční terapeutka.

Řada sportovců se často pouští do speciálních diet v domnění, že bude pro jejich tělo přínosem, přitom pro organismus nejsou zrovna nejlepší volbou. V současné době se jedná například o nízkosacharidové, v extrémních případě až ketogenní diety. „Dle mého názoru je to pro aktivního sportovce sebedestruktivní, obzvláště z dlouhodobého hlediska a z krátkodobého to stejně nemá význam. Pro sportovní výkon jsou stěžejní sacharidy. V případě, že je nedoplňujeme, ztrácíme pak svalové bílkoviny a ne jen ty. Nadměrná tvorba ketolátek, které se vytvářejí z tuků a jsou zdrojem energie v případě dlouhodobého nedostatku glukózy/sacharidů v organismu, není pro tělo přirozené. Obecně v těchto dietách nevidím žádný smysluplný přínos,“ pokračuje Eva Veličková Hvorecká.

Nutriční poradnu Nemocnice AGEL Jeseník vede Mgr. Eva Veličková Hvorecká zdroj foto: R. Miloševská - Agel

Zároveň si spousta sportovců, i na rekreační úrovni myslí, že sport nejde provozovat bez doplňků stravy určené pro sportovce. „Ale opak je pravdou,“ tvrdí nutriční specialista jesenické nemocnice a hned vysvětluje: „Dostatek potřebných živin můžeme získat i ze základních potravin. Nejen, že za doplňky stravy vyhazujeme někdy zbytečně peníze, ale mnohdy jsou i zdrojem nadměrného příjmu nasycených tuků a jiných nevhodných živin či složek. Od toho je tady nutriční terapeut, aby dokázal poradit v jakém případě, a jaký doplněk stravy má smysl.“

Správně nastavený jídelníček by v žádném případě neměl chybět také u sportujících dětí a mládeže. Řada tréninkových procesů již od velmi nízkého věku dětí nese profesionální parametry, přesto právě tolik důležitá strava a její vyváženost zůstává v harmonogramu aktivního sportovce stranou. „Často jsou výkonnostními a vrcholovými sportovci i děti a dorost, kteří nejen že mají obrovský energetický výdej v důsledku někdy až extrémní sportovní zátěže, ale jejich organismus je stále ve vývoji. U nich tato doporučení platí dvojnásob. Nutriční péče u sportovců není tedy nezbytná pouze pro jejich výkonnost, ale také pro jejich zdraví,“ tvrdí Eva Veličková Hvorecká.

Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: Agel - R. Miloševská

Fotogalerie

Nutriční terapeutka Mgr. Eva Veličková Hvorecká je sama vrcholovou sportovkyní    zdroj foto: R. Miloševská - Agel

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.