V Jeseníku spustili již třetí linku na třídění odpadů
25. června 2013 - 21:03
Vytřídí téměř čtyři tisíce tun za rok
V Jeseníku spustili již třetí linku na třídění odpadů foto:Jan Holčík
Po dlouhých přípravách město Jeseník spustilo v červnu novou, v pořadí již třetí, dotřiďovací linku separovaných odpadů.
Původní linku s kapacitou tisíc tun vytříděného odpadu nahradila moderní technologie, která je schopná vytřídit téměř čtyři tisíce tun odpadu za rok při dvousměnném provozu. Otevření této linky je rovněž logickým vyústěním dlouhodobých aktivit města Jeseníku a okolních obcí v problematice nakládání s druhotnými surovinami.
Olomoucký kraj patří co do množství vytříděného odpadu na jednoho občana dlouhodobě mezi nejlepší v zemi. Jeseník, který byl již několikrát vyhodnocen mezi nejlepšími městy v třídění komunálního odpadu v ČR, nyní přichází s provozem modernější a výkonnější technologie pro separaci odpadu. „Nová linka s výhledem na období dalších dvaceti let zajistí nakládání s tímto druhem odpadů v celém okrese Jeseník. Provoz nyní může probíhat pouze v jednosměnném režimu, čemuž tak v posledních letech nebylo,“ uvedla tisková mluvčí jesenické radnice Věra Janků.
Celkové náklady této investice vyšplhaly k částce téměř šestadvacet milionů korun. „Investiční náklady na výstavbu haly činily téměř 9 milionů korun, samotná technologie stála téměř 14 milionů. Financování projektu bylo zajištěno z prostředků města Jeseníku za přispění Státního fondu životního prostředí ČR,“ doplnila Věra Janků.
Ředitel Technických služeb Jeseník, Jan Prejda, popsal historii třídění odpadu v Jeseníku:
„S rozvojem umělých hmot v 60. letech minulého století a rozvojem konzumního způsobu života vyvstala otázka co s novým druhem odpadu. Kromě skutečnosti, že plasty jsou velmi nevhodné pro skládkování, jde také o materiál, který lze opakovaně znovu využít, recyklovat. Navíc se výrazně měnila skladba domovního odpadu, začal narůstat podíl obalové složky, a to nejen z plastů.
V Jeseníku se započalo s tříděním odpadu z domácností v roce 1991. Základní roztřídění využitelných složek je na papír, plasty, sklo a kovové odpady. Tyto se následně odkládají do separačních kontejnerů. Nutnost dotřídění a úpravy těchto odpadů pro následné druhotné využití si vynutila stavbu dotřiďovací linky. V roce 1992 byla první takováto linka spuštěna a skládala se z několika dopravníků, které unášely buď papírový, nebo plastový odpad svezený ze separačních kontejnerů, který byl následně ručně tříděn a pak lisován na jednotlivé druhy dle potřeb zpracovatelů. Zároveň byly oddělovány nevhodné či nerecyklovatelné odpady.
Se zaváděním separace do dalších obcí okresu Jeseník a nárůstem v domácnostech vytříděného množství vyvstala potřeba nové výkonnější třídící linky. Ta byla vybudována v roce 1999 v areálu Technických služeb a.s., ale již v roce 2001 musela být zvětšena přidáním jednoho stavebního modulu pro navýšení manipulačních prostor pro navážené odpady. Linka stále dotřiďuje papírový nebo plastový odpad a pracuje v jednosměnném režimu. S trvalým nárůstem množství odpadu jsou čím dál častější mimořádné směny, často o sobotách i svátcích. Občasný dvousměnný provoz se v květnu 2005 změnil na trvalý, došlo k navýšení počtu pracovníků obsluhy. V té době separovaný odpad sváží již dva nákladní automobily, jeden se speciální lisovací nástavbou, která pojme trojnásobné množství oproti volně loženému odpadu. V roce 2003 byl přidán vynášecí dopravník zbytkové frakce, který umožnil navýšení výkonu celé linky, v roce 2005 byla technologie rozšířena o další hydraulický lis pro zpracování kartonových obalů a v roce 2008 musel být nahrazen opotřebovaný dvoukomorový hydraulický lis na vytříděné druhy odpadů. Původní technologické zařízení linky bylo již značně opotřebované a tak muselo v roce 2009 dojít ke generální opravě některých dopravníků. Aby linka stačila zpracovat svážené množství odpadu, pravidelně v letní sezoně byl provoz rozšiřován o třetí, noční pracovní směnu. Bylo čím dál jasnější, že bude nutné vybudovat novou, modernější a výkonnější linku, což se podařilo v tomto roce.
Provoz byl převeden opět do jednosměnného režimu a v současné době se papír dotřiďuje na čtyři druhy a plasty na osm druhů, dle potřeb zpracovatelů. Vytříděný odpad je lisován jediným automatickým lisem do balíků a kamiony pak převážen do firem, kde z něj vznikají opět nové výrobky každodenní potřeby.“
Autor: red.,V.Janků, foto:Jan Holčík
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.