V Jindřichově proti sobě ostře stojí koalice a opozice
20. března 2016 - 14:18
Téma: údajná stavba spalovny rozvířila veřejné mínění
obec Jindřichov zdroj foto: archiv
Jindřichov - malá obec na Hanušovicku přibližně s tisícovkou obyvatel, se v posledních týdnech dostala do popředí zájmu nejen médií, obsáhlých debat na sociálních sítích i vyostřeným rozhovorům mezi lidmi v obci i širém okolí.
Vše oficiálně odstartoval dotaz občanky Jindřichova na únorovém zastupitelstvu obce: „Po obci se šíří řeči, že bude zde spalovna.“ Podpořila ji další žena se svým názorem: „Budou z toho unikat škodlivé látky a budou zamořovat ovzduší.“
Podle zápisu zareagoval starosta obce Josef Langer, které uvedl: „Jedna firma má zájem provozovat v prostorách bývalé papírny linku, na které by se měl dělit kov od pryže (silenbloky) a tím by měl vzniknout plyn, olej a uhlík. Plyn by se spotřebovával pro ohřev linky, olej a uhlík by se odvážely ke zpracování mimo papírnu. V papírně by se měl drtit a lisovat zbylý kovový odpad. Je to uzavřený okruh, z něhož by neměly do ovzduší unikat žádné zplodiny. Budou se k tomu vyjadřovat kompetentní orgány, tj. i životní prostředí.“ Další z přítomných občanů na zastupitelstvu zareagoval, že má známého, který pracuje v takové firmě na Slovensku, ale nemá v tu chvíli k tomu žádné další informace.
Krátký zápis z jednání zastupitelstva odstartoval širokou rozpravu mezi obyvateli nejen Jindřichova.
Jako první zareagovali zástupci opozice, kteří prostřednictvím svého mluvčího, zastupitele obce Jindřichov, Jozefa Kozáka uvedli:
Výrok starosty obce Jindřichov Josefa Langera: „Klidně si můžete sepisovat petice a stejně s tím nic nenaděláte“, pronesený na patnáctém zasedání Zastupitelstva obce Jindřichov ve středu 24. února jako odpověď občanům, kteří projevili nespokojenost s tím, že by v areálu bývalé papírny v Jindřichově měl být realizován projekt s názvem Depolymerizace uhlíkatých látek, jednoduše řečeno spalovna. S tímto projektem byli členové zastupitelstva seznámeni potencionálním investorem ve středu 3. února na neveřejném (pracovním) zasedání. Tento způsob byl zvolen záměrně, aby se to nedostalo mezi občany. Zájmem starosty, podporovaným jeho koaličními členy zastupitelstva obce, bylo nic k tomu pro jistotu nezveřejnit ani oficiálně na veřejném zasedání neprojednávat.
To nás, opoziční členy zastupitelstva obce zvolených za hnutí Starostové a nezávislí (Dana Kochanová, Josef Kozák, Marie Teznerová, Jaroslav Šimek), přimělo k tomu, abychom se pokusili s tím právě něco udělat. Za účelem informovat podrobněji o záměru byl na alternativních webových stránkách uveřejněn článek, který měl vyburcovat občany k vyjádření svých postojů k tomuto záměru. Podklady pro článek byly čerpány z obcí, kde se ten samý investor pokoušel tento projekt v minulosti realizovat a vždy odešel s nepořízenou. Bohužel takto to mohlo být už i u nás, kdyby měla koalice jiný zájem, než se zaprodat projektu, který bude zatěžovat životní prostředí v obci a ohrožovat zdraví občanů nejen v obci, ale i v širokém okolí. Jsme přesvědčeni, že se nám to podařilo, protože to Jindřichovem již hýbe. Upozornění na hrozbu spalovny v Jindřichově se dostalo i státním orgánům, které by se v případě podané žádosti investorem k tomu vyjadřovaly, případně by vydávaly potřebná povolení.
Přesto vidíme potřebu vést s občany debatu na toto palčivé téma. Za tímto účelem připravujeme veřejnou diskusi občanů, na kterou přizveme odborníky na problematiku spalování odpadů a chceme dát prostor k vyjádření se i investorovi. Občané včas obdrží pozvánku do svých schránek. Dalším krokem bude petice Ne termální depolymerizaci v Jindřichově! Petice bude určena Zastupitelstvu obce Jindřichov a také Krajskému úřadu Olomouckého kraje, Odboru životního prostředí a zemědělství.
Redakce Šumpersko.net požádala o vyjádření starostu obce Jindřichov Josefa Langera
Uvažuje se o stavbě spalovny v Jindřichově?
Josef Langer: V předloženém záměru se nejednalo o spalovnu
Kdo je investorem akce a kdo bude provozovatelem? O jak velkou investici by se mělo jednat?
Josef Langer: Firmu, která přednesla záměr neznám. K uvažované technologii depolymerizace uhlíkatých látek jsem, jako ostatní zastupitelé na pracovní schůzce s firmou, obdržel informační leták týkající se záměru
Byla uvažovaná výstavba spalovny projednána na krajském úřadu, MŽP a dále? Jaká jsou stanoviska?
Josef Langer: Vyjádřit se k záměru výstavby technologie jsem nebyl žádnými orgány vyzván. Osobně se záměrem nesouhlasím
Během krátké doby redakci sumpersko.net v této záležitosti oslovil další občan Jindřichova, který se osobně, jak předešel na jednání zastupitelstva, pídil po detailech.
Dalibor Prokop: „Jak se tvoří fámy. Vzhledem k tomu, že nemám možnost jinak reagovat na směšné fámy, které šíří duo Kozák- Kochanová po vsi a na stránkách Kozákových webových stránek, obracím se na Vás. Údajně se obrátili i na váš list taky. Rekapitulace celé záležitosti: •Pan Cekr obdržel nabídku na využití areálu bývalé papírny •Pan Cekr požádá o setkání se zastupiteli Jindřichova, nechce dělat něco, co by mohlo být proti zájmům obyvatel. Chce vyvolat diskuzi. •Na setkání je předložen záměr recyklovat použité gumové silenbloky technologií termické depolymerace. •Na veřejné schůzi pan Langer odpoví na dotaz z pléna na "spalovnu", že v dané chvíli se nemůže k dané problematice vyslovit, protože nemá zatím dostatek informací a jako představitelé státu se k danému projektu budou tak jak tak vyjadřovat odborníci ze životního prostředí a hygieny. Obec nemůže v této chvíli vstupovat, do vztahu mezi privátní subjekty. •Druhý den se z tříděného odpadu stává směsný odpad z Německa, z termodepolymerace je spalovna. Prokop a Langer shrábli za schválení projektu neskutečné peníze. •Na Kozákových stránkách se objevuje jako obvykle dehonestace starosty Langra a změť poplašných informací a lží, mimo jiné i smyšlené informace o firmě Zenergo. •Pí. Kochanová rozesílá poplašné zprávy o ohrožení Jindřichova a pouze ona (jako Jana z Arku) je schopna proti tomu něco udělat (mohu dát k dispozici). •Dal jsem si tu práci a kontaktoval generálního ředitele Zenergo p. Vavřinu. Ten se nestačil divit, co se o své firmě z Kozákových stránek dozvěděl. •Asi na zásah jeho právníků p. Kozák informace o této firmě okamžitě ze svých stránek stáhnul (originál původní stránky je k dispozici) •Kozák organizuje občanské sdružení proti něčemu, co je fázi „jedna paní povídala“. Lidí, kteří ho znají, odmítají se této taškařice zúčastnit. Celý humbuk je o tom, postavit lidi proti starostovi Langrovi. Na rozdíl od celoživotního oportunisty Kozáka, je to slušný člověk. Žádná depolymerace se nebude stavět. Jinak na Slovensku jsou čtyři depolymerizační jednotky na plast a jedna na recyklaci ojetých gum. Mluvil jsem s autorem projektu v Dunajské Stredě a ten mi sám potvrdil, že technologie, která byla nabídnuta v Jindřichově je zcela nevhodná pro daný účel. Pochybuji o tom, že by pan Cekr si zatěžoval svůj majetek nějakou ekologickou zátěží, kterou tato technologie určitě přinese.“
Situace v Jindřichově má velmi rychlý sled událostí v pátek 18. března na oficiálních stránkách obce bylo zveřejněno následující sdělení, které podepsal starosta Josef Langer.
Autor: red., S. Adoltová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.