Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 29. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke skupinovému odběru

29.01.2020 - Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke...

Počasí

29.01.2020 - Středa

Teplota: 3 / -1 - prehanky-Sníh

30.01.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Mohelnici se otevře výstava „Čas nejde zastavit …“

07. února 2014 - 11:24

Zpět na seznam článků

Její autorkou je Dagmar Tempírová-Kotrlá

V Mohelnici se otevře výstava „Čas nejde zastavit …“

Pozvánka na výstavu zdroj:vm

V pátek 14.února v 17 hodin se slavnostně otevře výstava v mohelnickém muzeu s názvem „Čas nejde zastavit …“, která prezentuje bohatou kolekci hodin ze sbírek šumperského muzea a jeho poboček muzeí v Mohelnici, Zábřehu a z Havelkova muzea v Lošticích.

Veřejnosti se představí hodiny, z nichž většina pochází ze starých muzejních sbírek. K vidění budou hodiny sloupkové, nástěnné, skříňkové, kuchyňské, kapesní hodinky, přenosné sluneční hodiny a budíky v časovém rozmezí od 18. století až do konce 20.století.

Nástěnné hodiny patří mezi nejstarší a nejrůznější kolečkové hodiny. Jejich kvalita, typ i výzdoba závisely na technických znalostech vkusu a zručnosti hodináře. Největší obraz na výstavě s žánrovým motivem a hracím strojem je signován Carl Balzarek (Mohelnice, kolem roku 1850).

hodiny - Carl Balzarek, Mohelnice zdroj foto:vm

Početně zastoupená je kolekce nástěnných hodin z různých materiálů, dále skříňkových hodin a zvláště pak hodin sloupkových. Svým zpracováním a krásou určitě osloví každého návštěvníka. Na výstavě nechybí i několik pozoruhodností. „Nejstaršími vystavenými hodinami je torzo celodřevěných lihýřových hodin s datací 1686. Jedná se o opravdový unikát, neboť na území naší republiky jsou lihýřové hodiny velkou vzácností. Konstrukce hodin vychází z podoby železných gotických lihýřových hodin a lidé se s nimi mohou ještě setkat ve věžích kostelů,“ upřesňuje autorka výstavy Dagmar Tempírová-Kotrlá.

Nejrozměrnějším vystaveným předmětem je dřevěný ciferník radničních hodin v Šumperku z druhé poloviny 17.století. „Návštěvníci výstavy se mohou zapojit do výtvarné soutěže o nejpěknější návrh ciferníku, který si sami namalují. Soutěž není věkově omezená,“ zve tisková mluvčí muzea Miluše Berková.

Autor: red.,D.Tempírová-Kotrlá

Fotogalerie

Pozvánka na výstavu                zdroj:vm

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.