V Novém Malíně si připomenou vypálení české obce na dnešní Ukrajině
20. července 2018 - 06:46
Organizátoři zvou na pietní vzpomínku
V Nové Malíně si připomenou vypálení české obce na dnešní Ukrajině zdroj foto: I. Heger
V sobotu 21. července se u příležitosti 75. výročí od vypálení Českého Malína na Volyni uskuteční pietní akt v Novém Malíně na Šumpersku. Toto tradičního setkání bude věnováno vzpomínce na bezmála čtyři sta zavražděných volyňských Čechů nacisty roku 1943.
Pietní vzpomínka pořádaná Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel, Iniciativou pro podporu vypálených obcí a obcí Nový Malín za podpory Olomouckého kraje se uskuteční v sobotu 21. července od jedenácti hodin u památníku obětem tragédie naproti obecnímu úřadu v Novém Malíně. „Součástí plánovaného setkání je i panychida pravoslavné církve za oběti českomalínské tragédie, kde zazní jména všech bezmála čtyři sta obětí smutných událostí z července 1943,“ uvedl k letošnímu setkání za organizátory Marek Štencl.
Součástí doprovodného programu je vernisáž výstavy „Český Malín na Volyni“, která se uskuteční v prostorách novomalínského obecního úřadu v pátek 20. července od sedmnácti hodin. „Nebude chybět ani promítání filmů s tématikou volyňských Čechů včetně úryvků z dokumentárního filmu „Volyňští“. Tento film mapuje život a osudy volyňských Čechů na území dnešní Ukrajiny, tragické vypálení volyňské obce Český Malín nacisty v roce 1943 i návrat našich krajanů do vlasti po 2. světové válce. Snímek, jehož vznik podpořila také Iniciativa pro podporu vypálených obcí, byl uveden před pěti lety a dočkal se několika repríz ve veřejnoprávní televizi,“ dodává předseda Iniciativy Filip Žáček.
Obec Český Malín byla založena na Volyni (území dnešní Ukrajiny) skupinou českých přistěhovalců v roce 1871. Dne 13. července 1943 byly však obce Český Malín a Ukrajinský Malín obklíčeny německým oddílem čítajícím tisíc pět set mužů. Obyvatelstvo Českého Malína vyhnali do ulic pod záminkou kontroly dokumentů a odvedli do sousedního Ukrajinského Malína, kde je rozdělili dle věku a pohlaví. Nakonec byli muži a některé ženy nahnáni do kostela, který Němci polili hořlavinou a zapálili. Ti, kdo se snažili utéci, byli zastřeleni nebo ubiti. Většinu žen, děti a starce odvlekli zpět do Českého Malína, kde je nahnali do stodol, které následně podpálili. Osudného dne bylo zavražděno celkem 374 Čechů a 26 Poláků v Českém Malíně. V Ukrajinském Malíně bylo celkem 132 obětí. Po válce se někteří přeživší usadili v obci Frankštát na Šumperku, který byl v roce 1947 přejmenován na Nový Malín.
Autor: red., I. Heger
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.