V Olomouci našli fragment textilie z mumie Ramesse II.
25. ledna 2014 - 12:32
Objevený unikát podrobí dalším analýzám
V Olomouci našli fragment textilie z mumie Ramesse II. zdroj foto:ok
Nečekaný nález unikátního artefaktu překvapil odborné pracovníky Historického ústavu Vlastivědného muzea v Olomouci. Fragment textilie z mumie Ramesse II. (1279–1213 př. n. l.), nejvýznamnějšího panovníka starověkého Egypta, nalezli při evidenci archivní pozůstalosti dlouholetého muzejního pracovníka Václava Buriana (1921–1998).
Nález v pátek 24.ledna v Olomouci novinářům představil hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil společně s ředitelem muzea Břetislavem Holáskem. „Ramesse II. patří mezi trojici nejvýznamnějších egyptských faraonů a cokoliv je spojeno s jeho jménem, vyvolává obrovskou pozornost odborníků i milovníků historie této říše. Jsem rád, že je to právě Vlastivědné muzeum v Olomouci, které se může pochlubit podobným nálezem. Ukazuje se, že naše rozhodnutí významně investovat do prostor muzea a jeho vybavení, již několik let po sobě přináší pomyslné ovoce v podobě důležitých nálezů,“ říká hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.
Textilii vloženou mezi dvě skleněné tabulky o rozměru cca 21,5 x 14,5 cm doprovází obálka s vysvětlujícím textem: „Z mumie krále Ramsese II. (rukopis mého bratra Richarda Buchty). Poznámkový deník mého bratra hovoří o otevření mumie Ramesse II., jehož se účastnil. Prvního června 1886 se mumie rozbalila za přítomnosti chedíva (...)“ a text dále pokračuje popisem těla zesnulého panovníka.
Zavinutí těla zemřelého do plátěných obinadel bylo jen jednou ze součástí mumifikace. Představovalo však poměrně složitý a časově náročný proces, jehož průběh byl úzce spjat s důležitými rituálními úkony. Jednotlivé pruhy obinadel mohly dosahovat délky až patnáct metrů. Nicméně celkově mohlo být při mumifikaci použito až několik kilometrů tkaných obinadel. Richard Buchta (1845–1894), rakouský malíř a fotograf, v sedmdesátých letech 19.století cestoval po Africe, kde dokumentoval především život domorodých kmenů v oblasti horního toku Nilu. Na svých cestách se dostal do Súdánu a centrální Afriky, po návratu do Evropy vydal několik studií a spolupracoval s řadou tehdejších badatelů, kterým poskytoval obrazový materiál pro publikační účely.
Okolnosti, za kterých se fragment plátna z mumie Ramesse II. dostal z majetku vídeňského malíře a fotografa Richarda Buchty do olomouckého muzea, zůstávají zahaleny rouškou tajemství. „Dnes víme, že část pozůstalosti Richarda Buchty je uložena ve fondu Vědecké knihovny v Olomouci, a nelze vyloučit, že se textilie do muzea dostala právě z knihovny. V polovině padesátých let 20.století se osobností Richarda Buchty zabýval olomoucký badatel Mořic Remeš, který jeho pozůstalost studoval, a také v této době byla ve vlastivědném muzeu otevřena výstava zaměřená na starověký Egypt. Na její instalaci se podílel i Václav Burian. Potřebné údaje o osudu této památky však zatím nemáme k dispozici,“ uvedla kurátorka Vlastivědného muzea Markéta Doláková.
Vlastivědné muzeum v Olomouci plánuje ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem FF UK objevenou textilii podrobit odborným analýzám a zjistit tak více o této památce. „Naším záměrem je také představit tento unikátní předmět veřejnosti, a to ještě v době konání výstavy Poklady starého Egypta / Sbírka Josefa Ferdinanda Habsburského, která potrvá do 15.března. Jde opravdu o příjemné překvapení, které nás v souvislosti s probíhající egyptskou výstavou těší dvojnásob,“ doplnil ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.
Autor: red.,K.Navrátilová,zdroj foto:ok
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.