Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 07. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Starosta a první místostarostka navštívili šumperský hokejový klub

06.12.2019 - Starosta a první místostarostka navštívili šumperský...

Počasí

07.12.2019 - Sobota

Teplota: 1 / -2 - Sníh

08.12.2019 - Neděle

Teplota: 5 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Olomouci nouzově přistál vrtulník letecké záchranné služby s pacientem na palubě

17. ledna 2017 - 19:02

Zpět na seznam článků

Hejtman Košta požaduje změnu provozovatele

V Olomouci nouzově přistál vrtulník letecké záchranné služby s pacientem na palubě

Olomouci musel nouzově přistát vrtulník letecké záchranné služby. Hejtman Košta požaduje změnu provozovatele zdroj foto: Olk.

Na letišti v Olomouci – Neředíně musel v úterý 17. ledna dopoledne kvůli závadě na motoru přistát vrtulník letecké záchranné služby Olomouckého kraje.

Stroj provozuje slovenská společnost Air Transport Europe, která vyhrála tendr Ministerstva zdravotnictví a bude na území regionu v příštích čtyřech letech zajišťovat akutní lékařskou péči. „Vrtulník převážel pacienta z obce Drahotuše na popáleninové centrum do Brna. Nad Prostějovem začaly kontrolky signalizovat závadu motoru. Pilot se se strojem vrátil do Olomouce. Pacient nebyl nijak ohrožen na životě. Díky pohotovosti záchranářů už na letišti čekala sanitka a transportovala ho na místo určení,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Petr Hubáček.

V současné době stojí vrtulník v hangáru zdravotnické záchranné služby v Olomouci a odborníci pracují na odstranění závady. „Musím říct, že jsem podobnou událost bohužel předjímal. Kvůli tendru, který nesmyslně vypsalo Ministerstvo zdravotnictví a jehož jediným kritériem byla co nejnižší cena, teď máme v Olomouci více než dvacet let starý vrtulník. Stroj, který provozovatel přislíbil jako náhradní, tu od 1. ledna, kdy začala létat nová společnost, není vůbec,“ sdělil Oto Košta, hejtman Olomouckého kraje.

V Olomouci musel nouzově přistát vrtulník letecké záchranné služby. Hejtman Košta požaduje změnu provozovatele - hejtman Oto Košta zdroj foto: Olk

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje proto pozastavil všechny lety. Znovu je obnoví až ve chvíli, kdy bude závada odstraněna a provozovatel předloží písemnou záruku plné bezpečnosti vrtulníku. Do té doby budou záchranáři Olomouckého kraje spolupracovat s leteckou službou Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.

V Olomouci musel nouzově přistát vrtulník letecké záchranné služby. Hejtman Košta požaduje změnu provozovatele - ředitel ZZS OLk Petr Hubáček a hejtman Oto Košta zdroj foto: Olk

Olomoucký kraj nemá právo zasahovat do smluv, které Ministerstvo zdravotnictví na základě tendru uzavřelo s jednotlivými provozovateli letecké záchranné služby.

Hejtman Košta ale chce vyvolat jednání se šéfem resortu Miloslavem Ludvíkem. „Jako předseda Komise Rady Asociace krajů České republiky pro zdravotnictví jsem rozhodnut jednat s ministerstvem zdravotnictví o tom, co dál. Abychom opět dostali leteckou záchrannou službu do stavu, který odpovídá roku 2017,“ doplnil hejtman Košta.

Provoz letecké záchranné služby byl v Olomouci zahájen 1. října 1990. Zdravotnickou část posádky zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje, ostatní provozní pracovníky včetně pilotů zajišťovala až do konce loňského roku společnost Alfa – Helicopter. Ta se ale do tendru Ministerstva zdravotnictví nepřihlásila. Smlouva s novým provozovatelem, slovenskou společností Air Transport Europe, je uzavřená do roku 2020.

Autor: red., K. Navrátilová

Fotogalerie

 Olomouci musel nouzově přistát vrtulník letecké záchranné služby. Hejtman Košta požaduje změnu provozovatele   zdroj foto: Olk.

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.