Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 21. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Navýšení kapacity víkendových spojů do Jeseníků

20.01.2021 - Navýšení kapacity víkendových spojů do Jeseníků - Od...

Počasí

21.01.2021 - Čtvrtek

Teplota: 3 / 0 - Zataženo

22.01.2021 - Pátek

Teplota: 4 / 2 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Olomouckém kraji dopravu na tratích v elektrické trakci zajistí národní dopravce

06. ledna 2021 - 13:32

Zpět na seznam článků

I po roce 2022

V Olomouckém kraji dopravu na tratích v elektrické trakci zajistí národní dopravce

Jednotka RegioPanter (vizualizace) zdroj:ČD

Zástupci Českých drah a Olomouckého kraje podepsali ve středu 6. ledna desetiletou smlouvu na zajištění regionální železniční dopravy v Olomouckém kraji. Kontrakt zahrnuje celkem sedm tratí v elektrické trakci, a to včetně trati Olomouc – Uničov – Šumperk, která v současné době prochází elektrizací. Po jejím dokončení půjde o nejmodernější regionální trať v republice, v úseku Olomouc – Uničov budou vlaky jezdit rychlostí až 160 km/h. Díky nákupu téměř tří desítek nových vlaků RegioPanter získá Olomoucký kraj nejmodernější regionální železniční dopravu v republice.

Na podpis smlouvy v sídle hejtmanství navázala tisková konference, na které byl představen rozsah dopravy a moderní elektrické bezbariérové jednotky, které národní dopravce díky novému kontraktu nabídnou obyvatelům a návštěvníkům Olomouckého kraje. „Jsme rádi, že jsme s Olomouckým krajem došli k dohodě, ze které budou těžit především cestující. V  regionu nasadíme dvacet sedm nových moderních vlaků, což je rekordní číslo v rámci všech krajů. Elektrické jednotky RegioPanter, které jsou nyní ve výrobě, splňují veškeré parametry pohodlného cestování 21. století. Trať z Olomouce do Šumperka bude navíc brzy nejmodernější, nejrychlejší a nově plně elektrizovanou regionální tratí, na které bude možné jezdit pouze vlaky s evropským zabezpečovačem ETCS, a to rychlostí až 160 km/h. Veřejná doprava tak přinese cestujícím další benefit v podobě kratší jízdní doby,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a generální ředitel ČD Ivan Bednárik zdroj foto: ČD

přehled zdroj: ČD

Smlouva je uzavřena pro období od 1. ledna 2023 do konce platnosti jízdního řádu 2031/2032.

České dráhy v rámci smlouvy investují do nákupu nových vozidel a zásadního zvýšení komfortu cestování přes čtyři miliardy korun, další více než jedna miliarda korun půjde do údržbové základny. Na regionální tratě v kraji budou elektrické jednotky RegioPanter postupně nasazovány v letech 2023 a 2024. „Je to investice, kterou pocítí především zákazníci, kteří budou moci cestovat v rámci kraje velmi rychle a komfortně, bude se jim dobře nastupovat do nízkopodlažního klimatizovaného vlaku, ve kterém si během cesty dobijí mobilní telefon a využijí Wi-Fi připojení. Olomoucký kraj díky tomu získá nejmodernější regionální vlaky v republice,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

Jednotka RegioPanter (vizualizace) zdroj:ČD

Nové elektrické jednotky určené pro Olomoucký kraj vyrábí konsorcium Škoda Transportation a Škoda Vagonka.

Stávající smlouva na provozní soubor Elektrická síť – střed a Elektrická síť – nová infrastruktura byla uzavřena v září 2019 a platí do konce roku 2022, tedy do dokončení elektrifikace trati č. 290 Olomouc – Uničov – Šumperk.

Autor: red., V. Rajnochová, zdroj foto: ČD

Fotogalerie

Jednotka RegioPanter (vizualizace)   zdroj:ČD

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.