Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 23. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vladimír Velčovský: Tak dlouho jsem vybíral hlavního trenéra až jsem přebral

22.04.2024 - Vladimír Velčovský: Tak dlouho jsem vybíral hlavního...

Počasí

23.04.2024 - Úterý

Teplota: 10 / 0 - Zataženo

24.04.2024 - Středa

Teplota: 7 / 4 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Olomouckém kraji otestovali 9559 osob

02. května 2020 - 09:14

Zpět na seznam článků

Vzorky poslouží i pro další analýzy

V Olomouckém kraji otestovali 9559 osob

Unikátní testovací program skončil zdroj foto: OLK

Především slova díků a obdivu ke všem, kteří se do celé akce zapojili, se nejčastěji opakovala během pátečního tiskového brífinku bezprostředně po ukončení studie kolektivní imunity na Covid-19 v Olomouckém kraji, a tedy i v České republice.

Oproti původně plánovaným sedmi tisícům bylo otestováno přes devět a půl tisíc osob, z toho zhruba šedesát procent v Olomouci. „Jsem rád, že tímto končí první fáze velké studie, u níž jsme se obávali, že o ni nebude zájem. Opak se stal pravdou. Studie je složena z mnoha ramen, a právě to v Olomouckém kraji bylo jedním z nejdůležitějších. Dobrovolníkům zde byla odebírána i žilní krev, což bude mít velký význam pro validaci použitých testů a jistě z toho bude i celostátně platné doporučení, jak s těmito testy pracovat,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek.

Připomněl, že studie se uzavírá za velmi příznivé epidemiologické situace v tuzemsku. Nelze ale od ní očekávat, že se stane bodem zlomu při debatě o rozvolňování opatření, která platí v celé zemi. „Studie se dívá do minulosti a bude odpovídat na otázku, zda jsme epidemii zastavili včas a jak hodně prošla českou populací,“ doplnil Dušek. 

Unikátní testovací program skončil zdroj foto: OLK

Zdravotníci během týdne odebrali v Olomouckém kraji krev od 9559 dobrovolníků, číslo se ale ještě může upřesnit.

V Olomouci krev poskytlo 5735 lidí, tedy zhruba 5,7 procent všech obyvatel. V Litovli a Uničově se zúčastnilo celkem 3824 dobrovolníků, což je asi 16 procent všech obyvatel tamní oblasti. „Jsou to úctyhodná čísla a chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům i těm, kteří se postarali o to, že testování bylo velmi klidné a plynulé. Tím, že jsme odebírali krev ze žíly, přispějí obyvatelé Olomouckého kraje k tomu, že bude možné vzorky analyzovat s použitím detailnějších technologií v laboratorních podmínkách,“ řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM) Marián Hajdúch. Zdůraznil, že studie má několik cílů včetně vědeckého pochopení epidemiologického způsobu šíření, pochopení imunity nebo odrazu přijatých opatření v komunitní imunitě populace.

Hajdúch, který je rovněž národním koordinátorem testování, vyzdvihl také roli Univerzity Palackého (UP) a Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) v celé studii. „Je vidět, že tyto instituce slouží svému regionu a snaží se naplnit svoji roli v řadě oblastí,“ doplnil. Kromě ÚMTM se do testování zapojili také zástupci Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd UP.

tk - testování zdroj foto: upol - Denisa Pavelková

Práci zdravotníků, dobrovolníků, armády, místních samospráv a dalších partnerů ocenila i náměstkyně ředitele FNOL Andrea Drobiličová. „Vznikl tady obrovský příběh, který bohužel dnešním dnem končí,“ uvedla.

Původně se ho mělo zúčastnit zhruba sedm tisíc lidí, hejtmanství však zajistilo s ohledem na velký zájem dobrovolníků další tisíce testů navíc.

Nakonec se tak do studie zapojilo zhruba devět a půl tisíce osob. „Předběžné výsledky oznámí Ministerstvo zdravotnictví ve středu 6. května. Oproti původnímu předpokladu se kraji podařilo zařídit dalších čtyři tisíce testů. To je dobrá zpráva, protože tak odborníci dostanou relevantnější data o průběhu nákazy v regionu. Velmi děkuji všem lidem, kteří se do programu zapojili, nejen dobrovolníkům, kteří se přišli otestovat, ale i zdravotnickému personálu, epidemiologům, vojákům a policistům,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který se na covid-19 nechal dobrovolně otestovat mezi prvními.

Unikátní testovací program skončil zdroj foto: OLK

Hejtman Okleštěk označil za klíčové rozhodnutí pro bezproblémový průběh studie zavedení elektronického rezervačního systému, který byl v rámci studie v tuzemsku.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, E. Knajblová, zdroj foto: OLK, upol

Fotogalerie

Unikátní testovací program skončil       zdroj foto: OLK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.