Pondělí 03. srpna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Osm zranění a škoda přesahující půl milionu korun

03.08.2020 - Osm zranění a škoda přesahující půl milionu korun -...

Počasí

03.08.2020 - Pondělí

Teplota: 18 / 17 - Déšť

04.08.2020 - Úterý

Teplota: 17 / 15 - obcasny-Déšť

V Olomouckém kraji se investují miliardy do dopravních staveb

02. srpna 2020 - 08:50

Zpět na seznam článků

Nová nádraží, rychlejší a bezpečnější železnice, nový nadjezd

V Olomouckém kraji se investují miliardy do dopravních staveb

ilustrační snímek zdroj foto: archiv MD

V kraji dělníci pracují na třiceti kilometrů dlouhém úseku tratě z Uničova do Olomouce nebo v úsecích Přerov – Prosenice – Dluhonice.

Na nově zrekonstruovaných tratích budou jezdit vlaky až 160 km/h, vyšší bezpečnost provozu zajistí instalace evropského zabezpečovače ETCS. „Kromě rekonstrukce a lepšího zabezpečení tratí vznikají v Bohuňovicích a Šternberku také nová nástupiště a dávají se dohromady i nádražní budovy stejně jako v Přerově nebo Hanušovicích. V rámci staveb také dojde ke zrušení železničního přejezdu výstavbou nového nadjezdu,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Elektrizace a zkapacitnění třiceti kilometrů trati z Uničova do Olomouce začalo v loňském roce, práce za 4,2 miliardy korun budou dokončeny v roce 2022. „Jedná se o první regionální trať v ČR, kde vlaky budou moci nově jet až 160 km/h (tedy stejně rychle jako na koridoru Praha-Ostrava) a navíc zde bude provoz výhradně hlídán nejmodernějším evropským zabezpečovačem ETCS. Ve stejném roce bude dokončena stavba rekonstrukce traťových úseků v Přerově za 3,8 miliardy korun. V rámci stavby dojde ke zrušení stávajícího železničního přejezdu P6525 v km 185,600 traťového úseku Přerov – Dluhonice. Nahradí jej silniční nadjezd jako součást propojení Dluhonské ulice s Předmostskou ulicí a ulicí U Hřiště, která vede do centra místní části Dluhonice. Jeho dokončení se plánuje v polovině příštího roku,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva František Jemelka.

Zrekonstruováno bude dohromady jednadvacet nádražních budov za 355 milionů.

mapa zdroj: SŽ

V letošním roce probíhá rekonstrukce šesti výpravních budov za 143 milionů korun. „Konkrétně dostane nový vzhled nádraží ve Šternberku, Přerově, Hanušovicích, Branné, Bohuňovicích nebo nádražní budova ve stanici Olomouc-Řepčín. Ve všech nádražních budovách se zlepší zázemí pro cestující, výpravní budovy budou vypadat jako nové a zároveň na některých místech budou zbourány nevyužívané části nádraží,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva.

Zároveň Správa železnic připravuje rekonstrukce dalších sedmi výpravních budov za 168,2 miliony korun v Domašově nad Bystřicí, Moravském Berouně, Ostružné, Senici na Hané, v Šumperku, ve stanici Hlubočky – Mariánské Údolí a v Přerově, kde se pracuje na druhé etapě. „Nový vzhled už dostalo osm nádražních budov za 44 milionů korun (Bludov, Drahanovice, Drahotuše, Grygov, Lipník nad Bečvou, Štěpánov, Teplice nad Bečvou, Třebčín). Celkem šlo do výpravních budov v Olomouckém kraji 355 milionů korun,“ upřesnila František Jemelka.

Autor: red., F. Jemelka

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv MD

Další články z rubriky

AQUAcentrum přivítá první návštěvníky 1. září

AQUAcentrum přivítá první návštěvníky 1. září

Veřejnost si ho může prohlédnout již koncem srpna

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.