V Olomouckém kraji se v loňském roce stalo přes pět tisíc dopravních nehod
20. ledna 2019 - 11:49
Policejní statistika varuje
ilustrační snímek zdroj foto: archiv šumpersko.net
Dopravní policie v Olomouckém kraji šetřila v loňském roce 5 251 dopravních nehod. V porovnání s rokem předchozím je to o devadesát případů více. Při těchto nehodách bylo usmrceno pětatřicet osob, což je o jedenáct osob více než v předcházejícím roce. Těžce zraněno bylo třiadevadesát osob a lehce zraněno 1 1486.
Při dopravních nehodách v kraji došlo k pětatřiceti smrtelným zraněním. Z těchto smrtelných nehod bylo: třináct řidičů z toho usmrceno devět řidičů vozidel, čtyři motocyklisté, devět spolujezdců, sedm chodců, kdy ani jeden chodec neměl na sobě prvky z reflexních materiálů), šest cyklistů.
Nejtragičtější v uplynulém roce měsíc červenec se sedmi usmrcenými osobami. (16. července došlo k dopravní nehodě, při níž byly usmrceny čtyři osoby.)
Podle policejních přehledů způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí se výraznou měrou podílí na většině dopravních nehod. „Pod způsob jízdy by se dalo podřadit např. nevěnování se řízení, vzdálenost mezi vozidly, otáčení, couvání, jízda v jízdních pruzích,“ uvedl tiskový mluvčí policie Olomouckého kraje Libor Hejtman, který upřesnil: „Nesprávný způsob jízdy podílel 52,6 procent na celkovém počtu dopravních nehod a rychlost 12,5 procent. Mezi další významné příčiny dopravních nehod se dá zařadit předjíždění, nedání přednosti v jízdě a s tím související jízda na červenou. V kraji jsme v této souvislosti řešili sto šedesát jeden přestupek.“
V oblasti nákladní dopravy je výkon služby převážně prováděn speciálním vozidlem VW Crafter.
Kontrola nákladních vozidel je zaměřena především na: kontrolu sociálních předpisů; kontrolu přepravy nebezpečných věci dle dohody ADR; kontrolu hmotnostních limitů přepravovaných nákladů; kontrolu technického stavu vozidel. „V oblasti nákladní dopravy se snaží jak dopravci, tak i řidiči vozidel různými nelegálními způsoby obejít své povinnosti v oblasti sociálních předpisů AETR (povolená doba řízení, přestávek). Za tím účelem umísťují do vozidel různé magnety nebo elektronická zařízení, která ovlivňují správnou funkci tachografu. V loni jsme odhalili sedm takových to zařízení,“ informoval Libor Hejtman.
Jednou z forem pozitivního ovlivňování dopravní situace jsou dopravně bezpečnostní akce, kterých se v Olomouckém kraji uskutečnilo čtyřiatřicet krajských a celorepublikových akcí. „Na územních odborech se uskutečnilo dalších čtyřiadevadesát akcí,“ upřesnil mluvčí.
Policejním prezidiem České republiky byly pro oblast silničního provozu pro letošní rok stanoveny následující priority: plynulý dálniční provoz: dohled nad dodržováním pravidel provozu na dálnici, zejména se zaměřením na jízdu v jízdních pruzích, zákaz předjíždění a rizikový způsob jízdy v rámci rekonstruovaných nebo opravovaných úseků dálnic; zranitelní účastníci silničního provozu (motorkáři, cyklisté, chodci); dohled nad dodržováním pravidel, preventivní akce ve vztahu k jejich zviditelňování v silničním provozu, používání ochranných pomůcek a bezpečnému chování na pozemních komunikacích; nepozornost za volantem; represivní a preventivní aktivity zaměřené na problematiku nevěnování se řízení.
Dopravní policie se zaměří i na bezpečný dopravní prostor. V této souvislosti se jedná: posuzování míst tragických dopravních nehod a navrhování dopravně inženýrských opatření ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Kontrola stavu, opodstatněnosti a správnosti dopravního značení jako součást každodenního výkonu služby.
Autor: red., pis. zdroj foto: PČR
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.