Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 13. června 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední sezonu

12.06.2021 - Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední...

Počasí

13.06.2021 - Neděle

Teplota: 17 / 11 - Oblačno

14.06.2021 - Pondělí

Teplota: 22 / 7 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Pevnosti poznání budou tančit ozoboti

07. června 2021 - 12:03

Zpět na seznam článků

Soboty s roboty

V Pevnosti poznání budou tančit ozoboti

ilustrační snímek zdroj foto: archiv upol.cz

Chytré hračky a didaktické pomůcky představí v sobotu 12. června centrum popularizace Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Návštěvníci interaktivního muzea vědy si vyzkoušejí programování, seznámí se s novinkami z oblasti umělé inteligence a vyrobí si kreslící roboty poháněné motorkem. O týden později, v sobotu 19. června, se pak milovníci techniky mohou zapojit do soutěže RoboTrip – Tulák po parku, která se koná v Bezručových sadech.

Zájemci o programování se mohou zúčastnit programu, který bude 12. června od deseti do sedmnácti hodin v expozici Rozum v hrsti a v malém sále. Aktivity jsou pro začátečníky i pokročilé a nudit se nebudou ani ti, kteří se připojí v roli diváků. „Ozoboti jsou drobní roboti, kteří doslova tančí, jak vy kreslíte. Své pohyby doplňují drobnou diskotékou. Díky jejich průhlednému designu se také můžete podívat, jak důmyslně jsou uvnitř sestaveni,“ láká na program lektorka Anna Krčmářová.

Návštěvníci se také seznámí s didaktickou pomůckou Bee-Bot, která je vhodná pro rozvoj logického myšlení, prostorové orientace a plánování. Práce s včelkou nenásilně podporuje jemnou motoriku a posiluje koncentraci dítěte. U mladších školáků je pak velmi vhodným nástrojem pro praktickou výuku základů programování. Robotická včelka je vyrobena z pevného a odolného materiálu, její obsluha je jednoduchá a mohou s ní pracovat již děti od tří let.

V programu nebude chybět ani interaktivní technická novinka Blue-Bot, u které není potřeba mačkat žádná tlačítka. K ovládání totiž stačí tablet nebo počítač, který je vybaven funkcí bluetooth. „K ovládání je potřeba instalovat Blue-Bot aplikaci. Ta je ke stažení zdarma a je dostupná pro operační systémy iOS, Android, Windows 7 a Mac OS. Zajímavý je rovněž inovativní a transparentní design této vzdělávací pomůcky, díky němuž mohou zvídavé děti pozorovat, co se děje uvnitř,“ vysvětluje Věra Stojarová z organizace, která se na programu podílí.

První ročník mezinárodní soutěže RoboTrip – Tulák po parku se koná v sobotu 19. června v Bezručových sadech.

Registrace je v osm hodin v Pevnosti poznání a soutěž začne o hodinu později. Na roboty čeká kilometrová trasa po cyklo nebo pěší stezce. Soutěží se ve více věkových kategoriích, včetně smíšených týmů a otevřené kategorie. „Cílem setkání je vyměnit si zkušenosti a porovnat síly v oblasti konstrukce malých autonomních robotů. K vidění budou konstrukce z Lega, Merkuru, Fishera, ale také zcela vlastní konstrukce a předělávky dětských hraček. Malí roboti se pokusí samostatně projet celými Bezručovými sady stejně jako dobře známé elektromobily Tesla od Elona Muska. Při konstrukci robotů tvůrci rozvíjejí nejen své logické a abstraktní myšlení, ale také manuálně-technické dovednost,“ upřesňuje hlavní organizátor Radim Děrda.

Akci pořádá Laboratoř robotiky na Katedře technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Katedra se specializuje na technické vzdělávání a přípravu učitelů techniky. Na pedagogické fakultě lze studovat studijní programy Technika a praktické činnosti a Učitelství techniky pro SŠ a praktických činností pro 2. stupeň ZŠ, které jsou nabízeny v rámci ČR pouze Univerzitou Palackého v Olomouci.

Autor: red., E. Havrlant, M. Vysloužilová, zdroj foto: upol.cz

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv upol.cz

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.