Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 23. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pětapadesátiletá řidička v Zábřehu nadýchala v sobotu ráno 2,99 promile

22.02.2020 - Pětapadesátiletá řidička v Zábřehu nadýchala v...

Počasí

23.02.2020 - Neděle

Teplota: 9 / 7 - obcasny-Déšť

24.02.2020 - Pondělí

Teplota: 5 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Šumperku dorazil k volbám sotva každý třetí volič

12. října 2014 - 08:02

Zpět na seznam článků

Lidé projevili důvěru dosavadním starostům

V Šumperku dorazil k volbám sotva každý třetí volič

Šumperk zdroj foto:archiv

V komunálních volbách na Šumpersku odevzdalo svůj hlas necelých 45 procent voličů. Největší zájem o volby projevili obyvatelé Šléglova. K urně nedorazilo pouze pět voličů, vyjádřilo se jich téměř 88 procent. Nejméně volby zaujaly v samotném Šumperku, kde účast nebyla ani třicetiprocentní.

Průměrný věk zastupitele na Šumpersku je necelých 48 let. Nejstarším zvoleným kandidátem je devětasedmdesátiletý Zdeněk Císař, dosavadní starosta Šléglova. Nejmladšího zastupitele budou mít v Kopřivné, kde uspěl devatenáctiletý Martin Vavrečka. Přes 27 procent místních poslanců tvoří ženy.

Nejvíce hlasů v Šumperku získal dosavadní starosta Zdeněk Brož. Po pěti mandátech mají Nezávislá volba a ČSSD, po čtyřech KSČM a ANO, tři KDU-ČSL, po dvou ODS a Sdružení PRO-REGION a Piráti, po jednom křeslu obsadila TOP 09 a Strana zdravého rozumu. V šumperském zastupitelstvu zasedne pět žen, což je necelých 19 procent.

Devět křesel vybojovala KDU-ČSL v Zábřehu. Tři mandáty utržila ČSSD, po dvou ANO, KSČM a nezávislí a Strana svobodných občanů, po jednom křeslu mají ODS, Nezávislí a Nezávislá volba. Nejvíce hlasů utržil současný starosta František John. Do zastupitelstva se probojovaly jen tři ženy, je jich pouhých 14 procent.

V Mohelnici zvítězila Mohelnická demokracie, která utržila devět mandátů. Tři zbyly pro Nezávislé a pro ANO, po dvou si rozdělí TOP 09, KDU-ČSL a KSČM.

Sedm křesel v hanušovickém zastupitelstvu získali Hanušovičtí nezávislí. Nezávislá volba vybojovala pět mandátů. Po jednom postu obsadí KDU-ČSL, KSČM a ČSSD. Nejvíce hlasů získala dosavadní starostka Ivana Vokurková. Čtrnáct zastupitelů jsou bezpartijní, jediný straník bude zastupovat KDU-ČSL.

Pouze tři straníci usednou v novém zastupitelstvu v Lošticích, které však bude mít pestré složení, pokud jde o volební strany. Po třech mandátech získala uskupení Společná šance, Občané pro Loštice, Starostové a nezávislí. Další křesla obsadí kandidáti ODS, KSČM, KDU-ČSL, Nezávislých, Loštice fair play a ČSSD. Nejvíc hlasů vybojoval Jan Konečný, bodoval i dosavadní starosta Ctirad Lolek.

Čtyři křesla obsadí v zastupitelstvu ve Starém Městě pod Sněžníkem uskupení Srdce na dlani, jehož jednička Vlasta Pichová získala nejvyšší počet odevzdaných hlasů. Po dvou mandátech mají Volba pro město, KSČM, ANO, Impulz 2014 a Za Staré Město prosperující. Jedno křeslo vybojovala KDU-ČSL. Dvanáct z patnácti zvolených zastupitelů jsou bezpartijní.

Čtrnáct bezpartijních zastupitelů a jedna komunistka zasednou v novém zastupitelstvu v Úsově. Devět mandátů získalo Sdružení nestraníků, tři Nezávislí občané Úsova, po jednom Nezávislá občanská aktivita, Mladí nezávislí a KSČM.

Drtivým vítězstvím ČSSD a jejího lídra Pavla Martínka skončily volby v Loučné nad Desnou. „Oranžoví“ vybojovali pět křesel v obecním zastupitelstvu. ODS získala dva mandáty. Hasiči lidem, KDU-ČSL, Sdružení nestraníků a Starostové a nezávislí obsadili po jednom křesle. Post v zastupitelstvu obhájil také dosavadní starosta Jaroslav Sembdner.

V Rapotíně získalo sedm mandátů ANO, tři ČSSD, dva KSČM, po jednom Strana svobodných občanů, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí. Vítězem voleb je dosavadní starosta Pavel Žerníček.

V Bludově vyhrála ODS, která obsadila šest křesel. Po dvou mandátech získalo ANO, ČSSD, Nezávislá volba a KDU-ČSL. Jeden post obsadilo sdružení Občané Bludova. Nejvíce hlasů posbíral dosavadní starosta Pavel Ston.

ČSSD zvítězila ve Velkých Losinách, kde obsadila čtyři křesla. Po dvou místech mají Nezávislí, TOP 09, KSČM, Ženy za Losiny a PRO-REGION. KDU-ČSL utržila jeden mandát.

Jeden komunista a jeden člen ODS zasednou v zastupitelstvu v Rudě nad Moravou. Dvanáct ostatních poslanců jsou bezpartijní. Zastupitelský post obhájil dosavadní starosta Oldřich Tanert.

Patnáct bezpartijních zastupitelů budou mít Vikýřovice. Ze zavedených stran se tu uchytila pouze ODS, která získala jeden mandát pro bezpartijní Zorku Kvapilíkovou. Uskupení Za jednotu občanů obsadí šest křesel, po dvou Jsme tu pro vás a Starostové a nezávislí. Po jednom mandátu mají Patrioti pro Vikýřovice, Nová šance, Vize pro Vikýřovice a Pro občany a prosperitu obce. Nejvíce hlasů získal dosavadní starosta Václav Mazánek.

Výsledky voleb naleznete ZDE

Autor: red.,V.Krejčí

Fotogalerie

Šumperk              zdroj foto:archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.