Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 22. března 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí

21.03.2023 - Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí -...

Počasí

22.03.2023 - Středa

Teplota: 14 / 4 - obcasny-Déšť

23.03.2023 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 8 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Šumperku obyvatelé dobře třídí odpad

18. února 2023 - 14:59

Zpět na seznam článků

Díky tomu není nutné zvedat poplatky

V Šumperku obyvatelé dobře třídí odpad

ilustrační snímek zdroj: archiv

Obyvatelé Šumperka skvěle třídí. I díky tomu bylo odpadové hospodaření města v přebytku a nebylo nutné zvedat poplatky za odpad pro letošní rok.

 A to přesto, že se na základě legislativy každý rok zvedají ceny za skládkování. „Náklady na likvidaci odpadů neustále rostou a čeká nás to i letos. Loni dosahovaly náklady odpadového hospodářství čtyřiadvacet milionů korun. Z poplatků od občanů se vybralo sedmnáct milionů. Tento výsledek mohl být o dva miliony lepší, systém však zatěžují notoričtí neplatiči. Ale díky skvělému třídění odpadů občany města se daří nárůst nákladů tlumit příjmy z materiálového využití vytříděného odpadu,“ uvedl místostarosta Karel Hošek, v jehož gesci je odpadové hospodářství města. Uvedl, že obyvatelé města vytřídili 672 tuny papíru, 380 tun plastů a 134 tuny gastroodpadu. Směsného odpadu, který zamířil na skládku, bylo 3 840 tun.

Vloni město za tříděný odpad obdrželo 8,8 milionu korun od společností Ekokom, Recovera a Ave, jež zajišťují jeho materiálové využití. Celkem tedy bylo odpadové hospodářství díky třídění v přebytku 1,8 milionu korun. „Tyto peníze byly vráceny do systému formou investic do sběrných míst,“ informoval Karel Hošek.

Cíl pro příští roky je podle něj jasný, snižovat množství směsného a objemného odpadu, který míří na skládku. Cena za jeho likvidaci bude dle zákona o odpadech každým rokem enormně růst. Pro letošní rok se opět snížilo množství odpadu, jejž může město uložit na skládku za nižší cenu – pro letošní rok je stanoveno množství 180 kg na občana, což je o deset kilo méně, než tomu bylo v loňském roce. Při překročení limitu bude město platit za každou další tunu uloženou na skládku o 575 korun více.

Město si proto stanovilo sedm kroků, jak množství směsného odpadu snížit. „Na vyžádání poskytneme domácnostem v rodinných domech nádobu na plast a papír, fungovat to bude podobně jako v případě bioodpadu. Chceme investovat do budování podzemních kontejnerů na sídlištích, dále zapojit živnostníky a městské organizace do systému odpadového hospodářství města, rozšířit systém separace gastroodpadů a zajistit třídění odpadů na všech kulturních, společenských a sportovních akcích,“ vyjmenoval místostarosta.

Uvedl, že na velkých akcích by pořadatelé měli využívat systém zálohovaných kelímků, v plánu je také vybudování nového sběrného dvora s re-use centrem. „Lidé sem budou moci bezplatně vozit věci, které již nepotřebují, a centrum je nabídne někomu dalšímu k využití,“ vysvětlil Karel Hošek. Dodal, že třídění odpadů má velký smysl a pomáhá městu Šumperku snižovat náklady na likvidaci odpadů.

Autor: red., mus. S. Singerová

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.