Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pátrání po utonulém vodákovi na Šumpersku

03.07.2020 - Pátrání po utonulém vodákovi na Šumpersku - Stále...

Počasí

03.07.2020 - Pátek

Teplota: 22 / 16 - obcasny-Déšť

04.07.2020 - Sobota

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Šumperku přesadili lípy vysazené u radnice v roce 1997

29. října 2019 - 15:29

Zpět na seznam článků

Stromy putovaly do lesoparku Za pekárnou

V Šumperku přesadili lípy vysazené u radnice v roce 1997

Šumperk - přesadba stromů zdroj foto: mus

Historickou budovu radnice již neobklopují lípy. Nahradí je čtrnáct babyk. Lípy srdčité byly odborně přesazeny, jedna byla umístěna v Temenici do ulice Tiché, dvanáct stromů bylo přesazeno do lesoparku Za pekárnou pod Holubím vrchem. Důvodem přesazování byl špatný stav stromů, které na náměstí trpěly stresem.

Čtrnáct lip srdčitých bylo u radnice vysázeno v roce 1997. To, že to bylo chybné rozhodnutí tehdejšího zastupitelstva, se začalo projevovat už po několika měsících. „Do vydlážděného náměstí byl nevhodně zvolený druh stromu i kultivar. Navíc se stromům začaly pozdě tvarovat koruny, což je oslabilo. Když se k tomu všemu přidal teplotní stres, způsobilo to zvýšené medování. Některé lípy byly také poškozeny motoristy,“ vyjmenovala hlavní důvody stěhování lip Jana Andrísková z oddělení komunálních služeb.

I když se město původně zabývalo i myšlenkou stromy pokácet a zlikvidovat, nakonec se přiklonilo k přesazení.

V sobotu 26. října dopoledne dorazil na náměstí speciální stroj z Prahy. Strojník navedl obří nože těsně kolem prostoru v dražbě tak, aby vyzvedl kořenový systém i s balem, opatrně křehký náklad uchytil látkovými popruhy, aby strom nepoškodil a převezl je do přepravené jámy.

Šumperk - přesadba stromů zdroj foto: mus

Šumperk - přesadba stromů zdroj foto: mus

Tento proces, který trval zhruba čtyřicet minut, provedl celkem třináctkrát. Jeden strom byl totiž natolik poškozený po nárazu auta, že se jej nepodařilo zachránit. „Stromy byly přesazeny okamžitě bez jakékoliv prodlevy, navíc jsme je na přesazování připravovali zvýšenou zálivkou. Nyní o ně budeme pečovat, aby se brzy dostaly opět do kondice. Zajistíme jejich vyrovnání, správné zavlažování a na jaře začneme tvarovat jejich koruny tak, aby odpovídaly kořenovému systému. Domnívám se, že jejich šance na přežití je osmdesát až devadesát procent,“ uvedla Jana Andrísková. Zároveň sdělila, že stejná firma se pustí do přesazování muchovníků z ulice Javoříčko do nově vznikající obytné čtvrti Za Hniličkou v Temenici.

Šumperk - přesadba stromů zdroj foto: mus

Lípy nahradí vzrostlé babyky, které specializovaná firma přiváží Holandska. „Javor babyka byl vyhodnocen arboristy jako strom, který nejvhodněji reaguje na klimatickou změnu. Dorůstá maximálně do deseti metrů a jeho životnost je odhadována kolem osmdesáti let,“ popsala Jana Andrísková. Zdůraznila, že tvarování korun nových stromů začne ihned po výsadbě a bude se provádět každý rok na jaře, zajištěna bude i ochrana kmenů, aby do nich nemohly narážet auta. Podsadba stromů bude provedena z jarních cibulovin a trvalek.

Přesazování přijela zkontrolovat Inspekce životního prostředí, která nezjistila žádné pochybení.

Autor: red., mus. - S. Singerová, zdroj foto: mus.

Fotogalerie

Šumperk - přesadba stromů    zdroj foto: mus

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.