Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 22. května 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Studenti z Jeseníku postavili Národní knihovnu České republiky

22.05.2018 - Studenti z Jeseníku postavili Národní knihovnu České...

Počasí

prehanky-dest

22.05.2018 - Úterý

Teplota: 20 / 8 - Přeháňky-Déšť

prehanky-dest

23.05.2018 - Středa

Teplota: 20 / 12 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Šumperku se bude křtít komiks

26. ledna 2018 - 08:02

Zpět na seznam článků

Podle životního příběhu Julia Vargy

V Šumperku se bude křtít komiks

pozvánka na křest knihy - Objekt Julek zdroj: R. Auer

Po mnoha letech a řadě peripetií spatřila před pár dny světlo světa komiksová kniha Objekt Julek, v níž několik výtvarníků zpracovalo životní osudy Julia Vargy, tak trochu zapomenutého Šumperáka, invalidy, jehož se bála StB. První křest knihy proběhne v sobotu 3. února v šestnáct hodin v šumperském knihkupectví Bukowski na Starobranské ulici. Za účasti tvůrců, Julkových přátel i Julkovy maminky, která v roce 2014 obdržela Cenu Paměti národa. 

pozvánka na křest knihy - Objekt Julek zdroj: R. Auer

Příběh Julia Vargy není dozajista tolik známý, jak by být mohl; a už vůbec není tak známý, jak známý by být měl. V osmdesátých letech byl Varga, jenž byl od mládí upoután na invalidní vozík a odkázán na péči druhých, jedním z největších postrachů StB. Komiks Objekt Julek zpracovává jeden z nejsilnějších zastřených příběhů minulého století. Za jeho vznikem přitom stojí také příběh, který by se klidně mohl dočkat vlastního zpracování. 

Julius Varga se narodil v roce 1962. V devíti letech se jeho tělo nedokázalo vyrovnat s vakcínou proti žloutence, a jelikož byla zamítnuta žádost jeho matky o výjezd do Švýcarska, kde by se Varga mohl léčit, skončil na invalidním vozíčku. Přestože se s postižením zprvu vyrovnával těžce, poté, co poznal katolického kněze Josefa Hrdličku, se s nesnázemi postupně sžil. Smysl nalezl v katolické víře. Jeho byt v Šumperku se stal vyhledávaným místem protirežimně smýšlejících studentů a disidentů. Kromě jiných navštěvoval Vargu například Dominik Duka nebo Josef Zvěřina. Varga se díky samostudiu stal velmi vzdělaným člověkem a v osmdesátých letech nechával tisknout protikomunistické letáky pro celý šumperský okres. I kvůli tomu se ve spisech StB objevila položka s názvem Objekt Julek. Po revoluci se Vargovi dostala odpovídající lékařská péče. Na léčbu však již bylo pozdě, posledních několik měsíců trpěl Varga, jenž přijal jméno Augustin, nesnesitelnými bolestmi a zemřel v roce 1996 ve věku třiatřiceti let.

Komiks Objekt Julek, v jehož centru stojí právě postava nenápadného-nápadného disidenta, byl původně projekt dvojice ve složení scenárista Ondřej Elbel a kreslíř Martin Jabůrek. Jak píše Elbel v předmluvě: „V únoru 2015 ale Martin tragicky zemřel. Aby jedna z jeho posledních prací neskončila pouze jako jedna ze složek v počítači, rozhodl jsem se oslovit několik našich společných přátel, vynikajících výtvarníků, a každý z nich po svém dodělal to, co Martin nestihl. Tato kniha má bý tedy pocta dvěma výjimečným osobnostem, které zažily podobně krátký, podobně těžký, a přesto podobně úžasný život – Juliu Vargovi a Martinu Jabůrkovi."

pozvánka na křest knihy - Objekt Julek zdroj: R. Auer

Po Jabůrkovi knihu, která vychází v nakladatelství Větrné mlýny, dokončilo pět dalších kreslířů, přesto kniha působí překvapivě kompaktním dojmem. Peníze na vydání se podařilo získat crowdfundingem. O významu publikace svědčí i fakt, že čtrnáct dní po šumperském křtu čeká knihu ještě křest pražský – v Knihovně Václava Havla.

Autor: red., R. Auer, zdroj foto: R. Auer

Fotogalerie

pozvánka na křest knihy - Objekt Julek   zdroj: R. Auer

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.