Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 13. června 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední sezonu

12.06.2021 - Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední...

Počasí

13.06.2021 - Neděle

Teplota: 17 / 11 - Oblačno

14.06.2021 - Pondělí

Teplota: 22 / 7 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Šumperku vytřídili stovky kilogramů gastroodpadu

20. května 2021 - 06:54

Zpět na seznam článků

Svoz probíhá každý týden v pondělí vždy mezi osmou a jedenáctou hodinou

V Šumperku vytřídili stovky kilogramů gastroodpadu

Šumperk zdroj foto: archiv

Celkem 665 kilogramů gastroodpadu lidé vytřídili během druhého týdne pilotního projektu. Ve srovnání s předchozím týdnem jde o dvojnásobek.

Rekordmany jsou obyvatelé v lokalitě Javoříčko, do nádoby u tamního separačního hnízda umístili třicet tři kilogramů gastroodpadu, ve třech nádobách v ulici ČSA bylo téměř šedesát kilogramů odpadu, z pěti nádob umístěných na sídlišti Evaldova v Rapotíně vysypali přes sto kilo odpadu, téměř stejné množství vytřídili i obyvatelé v Prievidzské ulici. „Činili se i zaměstnanci města, kteří vytřídili přes třicet kilogramů. Prakticky ve všech nádobách byl ve srovnání s předchozím týdnem dvojnásobek odpadu, což je skvělý výsledek,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl, který má na starost životní prostředí a odpadové hospodářství.

Firma, která odpad zpracovává, si také pochvalovala kvalitu uloženého materiálu i dodržování doporučovaného postupu třídění. „Lidé, kteří se do projektu zapojili a objednali si nádobu na gastroodpad, tam dávali přesně to, co měli. Prakticky vše bylo v mikrotenových sáčcích nebo pytlech na odpad. Nikde nebyl kolem nádob nepořádek. Jsem rád, že Šumperany pilotní projekt oslovil a musím je pochválit, jak k němu přistupují,“ uvedl Jakub Jirgl.

Doplnil, že od poloviny května je možné si v Informačním centru na Hlavní třídě a na radnici na náměstí Míru zakoupit za sto korun „domácí“ nádoby na gastroodpad. Na radnici jsou k dispozici u Ivany Baženovové, kancelář č. 414. Zájemci o nádoby mohou platit na obou místech hotově i platební kartou. 

Rapotínská společnost vyrábí z gastroodpadu bioplyn. Část z něj pohání kogenerační jednotku vyrábějící elektřinu a teplo, další část bioplynu se vyčistí na BioCNG, který je vtlačen do plynové distribuční soustavy. Zbytky z fermentace pak poslouží jako ekologické hnojivo, které v tekuté formě doplňuje vláhu do půdy a zároveň jí vrací tolik potřebné organické látky.

Autor: red., S.Singerová - mus,

Fotogalerie

Šumperk                 zdroj foto: archiv

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.