V Šumperku vzniknou dva včelařské kroužky
08. října 2014 - 09:26
Mladí lidé obnovují užitečnou tradici
ilustrační snímek zdroj foto:archiv
Hned dva včelařské kroužky se rodí v Šumperku. Jeden otevírá na Střední odborné škole v Zemědělské ulici, druhý bude fungovat od poloviny října ve Středisku volného času Doris. „Včelařské akce chystáme už čtyři roky. Letos v červenci jsme pořídili dvě včelstva a uspořádali jsme tematický tábor. Na příští rok připravujeme spolu s Vlastivědným muzeem výstavu,“ upřesnila Lenka Kampová ze Střediska ekologické výchovy Doris.
Sama se včelařství věnuje už několik let. Informace, jak včely správně ošetřovat a zpracovávat jejich produkty, teď bude v kroužku Včelík předávat dětem od sedmi do 15 let.
Založením chovu včel naváže temenická střední škola na projekt Vyučování v přírodě, v jehož rámci už veřejnost a studenty poučila, jak navrátit zahradám život a vytvořit z nich přátelské prostředí pro volně žijící živočichy. „Původní expozice rozšíří o praktickou činnost – chov včely medonosné,“ uvedla Dana Krňávková, vedoucí odboru životního prostředí šumperské radnice. Ještě v roce 1989 včelaři v Temenici pečovali o patnáct včelstev, nezbylo z nich však žádné. Na nově chované včely se budou chodit dívat žáci ze šumperských základek, dozvědí se zajímavé informace o životě tohoto společenského hmyzu.
Náklady na pořízení úlů a včelařského vybavení škola odhadla na 125 tisíc korun. Město Šumperk přispěje 30 tisíci z Fondu životního prostředí, školu podpořily také Lesy České republiky a Olomoucký kraj. Chybějící vybavení by rádi pořídili i včelaři v Dorisce, a proto podle Kampové hodlají radnici požádat o příspěvek.
Nové kroužky mají podpořit užitečnou, v současnosti opomíjenou tradici. „Včelařů na Šumpersku ubývá,“ posteskl si na nedávné prezentační akci včelařů Stanislav Marek z Rapotína. „V roce 1945 bylo v jen v Rapotíně 25 včelařů, kteří obhospodařovali 360 včelstev. Dnes tu působí desítka včelařů, jejichž věkový průměr činí 65 let. Mají okolo 100 včelstev,“ řekl Marek.
Nepříznivý trend zaznamenalo také vedení Olomouckého kraje. „Na skutečnost, že včelařů ubývá, kraj reagoval prvně již v roce 2008, kdy se rozhodl pro přímou podporu a vyhlásil dotační program. Podpora se pravidelně opakuje,“ uvedla Kamila Navrátilová, tisková mluvčí krajského úřadu.
Autor: red.,V.Krejčí
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.