Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 16. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných organizacích

15.04.2024 - Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných...

Počasí

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

17.04.2024 - Středa

Teplota: 10 / 5 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Šumperku zahájili soutěž pro dárce plazmy

19. června 2014 - 12:37

Zpět na seznam článků

Transfúzní služba vymění plazmu za „plazmu“

V Šumperku zahájili soutěž pro dárce plazmy

ilustrační snímek zdroj foto:AGEL

Odběry plazmy bývají někdy laickou veřejností považovány za něco méně hodnotného než odběry plné krve. Jedná se však o omyl. Plazma hraje v moderní medicíně stejně nezastupitelnou roli při záchraně lidských životů jako plná krev. Transfúzní služba se ve spolupráci s Lékárnami AGEL rozhodla motivovat dárce k odběrům plazmy soutěží s názvem „Daruj plazmu – vyhraj plazmu!“

Každý dárce, který do 24.listopadu daruje na Transfúzní službě v Šumperku alespoň šest krát plazmu, bude v případě zájmu zařazen do slosování o plazmový televizor. Zájemce o účast v soutěži vyplní přihlášku, kde bude dárci potvrzen počet odběrů plazmy. „Dárci darují krev i plazmu proto, aby pomohli zachraňovat zdraví a životy lidí. Touto akcí chceme dárce plazmy podpořit a poděkovat jim za jejich solidární postoj. Chceme současně dárcovství plazmy zviditelnit, neboť hraje v moderní medicíně nezastupitelnou roli stejně jako darování plné krve. Tuto skutečnost se snažíme veřejnosti dlouhodobě vysvětlovat,“ objasňuje ředitelka Transfúzní služby v Šumperku, doktorka Marie Urbánková.

Dárcem krve a plazmy se může stát každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na Transfúzní službě v Šumperku. „Kromě studijního a pracovního volna s náhradou mzdy dárce získá proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od své zdravotní pojišťovny, občerstvení či odpočet ze základu daně z příjmu, a to za každý odběr dva tisíce korun,“ doplňuje ředitelka. Již registrovaný dárce, který přivede dárce nového, dostane drobný dárek.

Autor: red.,H.Szotkowská

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:AGEL

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.