V Temenici se má stavět bytovka, lidé se bojí, že zastíní jejich domy a zahrady
12. května 2015 - 18:06
Zvažují žaloby na město

Šumperk - Horní Temenice foto: sumpersko.net
Plánovaná výstavba bytového domu poblíž Hrabenovské ulice v Šumperku se nelíbí obyvatelům v okolí. Obávají se zhoršení kvality bydlení, poklesu cen nemovitostí a také nárůstu kriminality.
Proto v rámci probíhajícího územního řízení uplatnili námitky, a navíc poslali petici šumperským radním, kterou podepsalo pět desítek obyvatel Horní Temenice. Teď dokonce zvažují, že na město podají sérii žalob. „Celkové řešení objektu včetně jeho výšky je vzhledem ke stísněným podmínkám v dané lokalitě naprosto nepřijatelné. Výška navrženého objektu je z našeho pohledu nevhodná. Se současnou navážkou by se budova stala jednou z největších dominant v lokalitě. Výšková stavba není ve veřejném zájmu,“ tvrdí Martin Hladil, předseda petičního výboru.
Lidé podle něj nejsou proti původně plánované výstavbě vilek. Větší dům by však zastínil zahrady, na kterých pěstují zeleninu a vybudovali si tam bazény. „Zhoršilo by to komfort bydlení a přineslo pokles cen nemovitostí. Právě z těchto důvodů zvažujeme podat na město sérii žalob,“ řekl Hladil.
Společnost Tespo Invest se chystá na prázdném pozemku na okraji města postavit komunitní dům pro seniory. Objekt má mít dvě nadzemní podlaží a suterén.
Obyvatelé nad šedesát let, jejichž příjmy nepřesahují průměrnou měsíční mzdu nebo v případě dvoučlenné domácnosti její 1,2 násobek, by měli nalézt nový domov v deseti jednopokojových a osmi dvoupokojových bytech. V domě mají vzniknout také společné prostory. Styl bydlení podporovaný státem by měl prodloužit soběstačnost a osobní nezávislost seniorů a dopřát jim kvalitní život v místech, kde budou moci využívat sousedské výpomoci.
Záměr už projednala sociální komise města a šumperští radní mu dali zelenou. „Komunitní dům seniorů je navržen v rámci podporované výstavby ministerstva pro místní rozvoj. Chceme vybudovat klidné, kvalitní a cenově dostupné bydlení pro seniory. Náš záměr není nijak v rozporu s platným územním plánem. Nedá se hovořit o výškové stavbě. Výška je obvyklá pro danou lokalitu,“ tvrdí Miroslav Jon, jednatel společnosti Tespo Invest.
Hladil namítá, že seniorům by se mnohem lépe žilo ve vilkách než v unifikovaném bytovém domě. „Menší domky se do této lokality mnohem víc hodí. Navíc nemáme jistotu, že někdy v budoucnu by bytovka nesloužila jako domov pro nepřizpůsobivé, což by s sebou neslo nárůst alkoholismu a krádeží,“ obává se mluvčí Temeničáků.
Podle Jona jsou však tyto obavy liché. „V podmínkách dotace je uvedeno, že objekt musí nejméně dvacet let sloužit svému účelu. Navíc když ho postavím, nebudu mít zájem ubytovat v něm lidi, co by mi ničili majetek,“ upozorňuje Jon.
Lidé, kteří s výstavbou bytového domu nesouhlasí, nemají jasno v tom, jaké územní rozhodnutí je v současné době platné. Zatímco Hladil tvrdí, že je to rozhodnutí z roku 2005, podle kterého měly v lokalitě vyrůst rodinné domy, úředníci se odvolávají na dokument ze září 2008. Ten počítá také s výstavbou tří domů po pěti bytech.
I to by však mělo změnit právě pobíhající řízení o změně územního rozhodnutí. „Návrh splňuje regulativa územního plánu Šumperk i vyhlášku o využití území, veškerá vyjádření dotčených orgánů jsou kladná. Návrh tedy splňuje limity dané legislativou. Město Šumperk je v územním řízení účastník. Do řízení nemůže nijak zasahovat, musejí být zajištěna stejná práva všech účastníků,“ tlumočila vyjádření odboru výstavby Olga Hajduková, tisková mluvčí radnice.
Signatáři petice jsou nespokojení také s tím, jak to na pozemku vypadá po výstavbě obslužné komunikace. „Firma Ekozis navezla hlínu, suť a nejrůznější odpady a udělala skládku, aby nemusela platit za likvidaci, terén se tím navýšil o téměř tři a půl metru,“ stěžuje si Hladil.
Ředitel Ekozisu Petr Blažek však namítá: „Kdyby naše nová komunikace kopírovala terén – svah stávající louky, docházelo by při přívalových deštích k záplavám zahrádek. Navíc by nebylo možné odvedení splaškových a dešťových vod gravitačními kanalizacemi. Takže niveleta vozovky a parkovišť byla umístěna do nynějšího stavu. Územní plán i projektová dokumentace byla schválena. Aby nebyly domy „utopené“, bylo potřeba terén dosypat. K tomu byla využita naprosto čistá zemina z akcí, kde se uložení „přebytečných zemin“ kontroluje a dokládá.“
Podle šéfa odboru dopravy Radka Novotného cesta dosud není hotová. „Odbor dopravy vydal v roce 2011 povolení na stavbu komunikace. Součástí povolení nejsou žádné další úpravy okolního terénu. Účastníky stavebního řízení byli všichni majitelé sousedních parcel a nemovitostí. O řízení byli informováni doporučeným dopisem, proti stavbě neuplatnili námitky ani nepodali odvolání. Stavba dosud nebyla dokončena. Stavebník nepožádal o kolaudaci ani nepředložil příslušné doklady. Platnost povolení není zákonem omezena, pokud byly práce již zahájeny,“ vysvětlil Novotný.
Autor: V. Krejčí, foto:sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.