Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 22. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Hasiči Olomouckého kraje převzali celostátní medaile

22.10.2019 - Hasiči Olomouckého kraje převzali celostátní medaile -...

Počasí

22.10.2019 - Úterý

Teplota: 20 / 10 - PoloJasno

23.10.2019 - Středa

Teplota: 20 / 13 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Zábřehu osmdesátiny oslaví čestný občan města

02. října 2019 - 07:29

Zpět na seznam článků

Poblahopřát mu přijede Vilma Cibulková nebo Igor Bareš

V Zábřehu osmdesátiny oslaví čestný občan města

Vladimír Kőrner oslaví v Zábřehu osmdesátiny zdroj foto: z.k.

Jeden z nejvýraznějších tvůrců české literatury a filmových scenáristů druhé poloviny minulého století, držitel řady prestižních ocenění a také čestný občan města Zábřeha Vladimír Kőrner oslaví v sobotu 12. října osmdesáté narozeniny.

Na den jeho životního jubilea připravuje kulturní dům ve spolupráci s městem komponovaný pořad v kině Retro s názvem Pocta Vladimíru Kőrnerovi. „Smyslem setkání je připomenout si osobnost Vladimíra Kőrnera, jehož tvorba patří k tomu nejlepšímu z naší poválečné prózy i filmu, ale i skutečnost, že kraj jeho dětství, především Zábřeh a česko – polské pomezí, hrály vždy zásadní roli v jeho literární i filmové tvorbě,“ uvedl starosta František John.

Právě místa, mnohdy již dávno zapomenutá, která se objevují v Kőrnerových knihách a především filmech připomene znalec severní Moravy, autor řady místopisných knih Miroslav Kobza.

Účast na besedě věnované Kőrnerovu jubileu přislíbily rovněž výrazné herecké osobnosti – Vilma Cibulková a Igor Bareš. „Vilma Cibulková hrála hned v několika filmech natočených podle Kőrnerových předloh a scénářů, asi nejzásadnější byla role Helgy ve filmovém dramatu Krev zmizelého. Igora Bareše si zase mnozí pamatují jako poručíka v divadelní adaptaci novely Zánik samoty Berhof, kterou nastudovalo šumperské divadlo v roce 2009,“ připomněl Zdeněk David z kulturního domu.

Do Zábřehu rovněž přijede režisér Milan Cieslar, který podle Kőrnerových scénářů natočil cenami ověnčený snímek Pramen života, výpravnou historickou podívanou Krev zmizelého nebo televizní film Sněžná noc.

Besedu s Vladimírem Kőrnerem a řadou význačných hostů bude moderovat herečka a redaktorka Českého rozhlasu Olomouc Dita Vojnarová. Vzpomínkový pořad v kině Retro má začátek v osmnáct hodin, vstupenku lze pořídit za symbolickou stokorunu.

Autor: red.,z.k.,zdroj foto: z.k.

Fotogalerie

Vladimír Kőrner oslaví v Zábřehu osmdesátiny     zdroj foto: z.k.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

DŽEMFEST 2019 - I.

DŽEMFEST 2019 - I.

Fotek: 64
Přidáno: 21.10.2019

DŽEMFEST 2019 - II.

DŽEMFEST 2019 - II.

Fotek: 70
Přidáno: 21.10.2019

DŽEMFEST 2019 - III.

DŽEMFEST 2019 - III.

Fotek: 56
Přidáno: 21.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.