Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 15. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh

15.10.2019 - Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh -...

Počasí

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - Oblačno

16.10.2019 - Středa

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V Zábřehu vyhledávali zavalené osoby

07. května 2013 - 09:27

Zpět na seznam článků

Naštěstí šlo jen o společné cvičení složek IZS

V reálné situaci hrozivě znějící prvotní informace o zavalených osobách v opuštěném areálu zřejmě po explozi. Naštěstí se v pondělí 6. května jednalo pouze o taktické cvičení nejen profesionálních hasičů Olomouckého kraje. 

Linka tísňové pomoci přijímá krátce po desáté hodině z místa určeného pro cvičení a to opuštěných budov určených k demolici, pro místní známější popis v areálu Perla na ulici 28. října v Zábřehu na Moravě. Z popisu událostí nebylo zřejmé kolik zavalených osob se v budově nachází.

Operační středisko hasičů na místo ihned vysílá jednotky dvou profesionálních požárních stanic, informuje součinnostně další ze složek IZS, tedy Policii ČR a také zdravotnickou záchrannou službu. K rychlé pomoci rovněž povolává kolegy ze sousedícího Moravskoslezského kraje, tedy přesněji jednotku Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR z Hlučína s psovody.

cvičení složek IZS Zábřeh na Moravě

Domácí jednotka profesionálních hasičů to k místu události nemá daleko a jejich průzkum v troskách budovy začíná prakticky během několika minut. K pomoci také v dalších minutách postupně dojíždí jednotka stanice Šumperk a další síly a prostředky Policie ČR a záchranné služby.

V reálné situaci by dojezd kolegů psovodů trval delší čas, v rámci taktického cvičení, ale připraveni psi pro vyhledávání zavalených osob dorazili společně ze stanice v Šumperku, již se zmiňovanou druhou jednotkou našeho kraje. Hasičům se během chvíle podařilo najít první zraněnou osobu, její vyhledávání podstatně usnadnil křik osoby z prostor po propadu podlahy.

V počáteční před lékařské pomoci místně fixoval zraněného jeden z kolegů, proškolený zdravotník. Své poznatky o možném zranění páteře ihned předával prostřednictvím velitele lékařské pomoci na cestě k události. Několik dalších kolegů poté provedlo šetrný a bezpečný transport z budovy.

cvičení složek IZS Zábřeh na Moravě

V následujícím čase pokračovaly průzkumné skupiny ve vyhledávání dalších osob. V rozsáhlém objektu po výbuchu bylo, ale velmi těžké bez pomoci psovodů další osoby dohledat. Nasazení psi ve dvou úsecích prozkoumali i pro samotné záchranáře nebezpečný terén plný nástrah.

V místě, zřejmě po největší detonaci, je možné tak soudit i z množství suti a dalších zříceného stavebního materiálů, pes po chvíli nalézá další zraněnou osobu. Psovodu bohužel na komunikaci neodpovídala, rychlost další pomoci se záchrannou a vyproštěním, zde hrála podstatnou roli v boji o její život.

Hasičům se ve velmi krátké době podařilo i další zavalenou osobu vyprostit a včas transportovat k další již lékařské péči záchranářů v bezpečné zóně mimo zasažené objekty.

cvičení složek IZS Zábřeh na Moravě

Jak již bylo v začátku článku zmíněno,v pondělí 6. května se jednalo pouze o taktické cvičení prověřující rychlý a profesionální postup při záchraně osob. V běžném životě se velmi často setkáváme se skutečnými příběhy lidí a čas zde vždy hraje podstatnou roli v pomoci zraněným.

Jen z výčtu všech našich podobných událostí připomeneme záchranu zavalené osoby v Prostějově v prosinci roku 2012 se šťastným konce a to po několika minutách vytažení osoby, zavalené masou pilin.

Dnešní cvičení mělo také významnou roli v získání zkušeností spolupráce se psovody mezikrajské pomoci. Po skončení dnešního cvičení místní jednotka dále pokračovala v různých dalších postupech a zkouškách vzájemné pomoci.

Autor: Z. Hošák, zdroj foto a video HZS Ok

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.