Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 20. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

20.02.2024 - FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou...

Počasí

20.02.2024 - Úterý

Teplota: 8 / 4 - Zataženo

21.02.2024 - Středa

Teplota: 8 / 3 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

V autobazarech nás klamou! Tachometr byl přetočen o sto tisíc

28. března 2013 - 09:19

Zpět na seznam článků

Ke koupi ojetého vozu si přizvěte znalce

V autobazarech nás klamou! Tachometr byl přetočen o sto tisíc

ilustrační snímek zdroj foto:ČOI

Výsledky pilotní kontrolní akce v několika vybraných autobazarech v různých krajích potvrdily, že jejich provozovatelé spotřebitele klamou. Tyto kontroly proběhly na základě vyhodnocení nejčastějších stížností na praktiky prodejců ojetých automobilů, přijatých Českou obchodní inspekcí v loňském roce.

V průběhu šesti kontrol zjistili inspektoři závažná porušení ve třech autobazarech. Neúplné informace byly v jednom případě poskytnuty o stavu vozidla, ve druhém o najetých kilometrech. Další porušení informačních povinností prokázaly výsledky šetření na základě podání nespokojených spotřebitelů. „Kontroly autobazarů patří k těm náročnějším, ale budou pokračovat, protože není přijatelné, aby byli spotřebitelé stále poškozováni nekalými obchodními praktikami některých prodejců,“ řekl ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Vlastním kontrolám předcházel monitoring trhu ojetých motorových vozidel a vytipování konkrétní provozovny - autobazaru. Následoval výběr vozu, u kterého vzniklo po vyhodnocení dostupných informací podezření, že poskytnuté údaje jsou nepravdivé nebo prodejce zamlčuje informace týkající se vlastností, historie a původu vozidla. V další fázi byla provedena kontrola tohoto vozidla za účasti znalce. Jeho úkolem bylo určit, zda deklarovaný počet ujetých kilometrů odpovídá počtu skutečně ujetých kilometrů, nebo zda vozidlo bylo či nebylo havarováno – pokud tato informace chyběla.

Ve dvou případech se jednalo o porušení § 9, kdy spotřebitel nebyl řádně informován o vlastnostech prodávaných výrobků: V jednom případě nebyla spotřebiteli sdělena informace, že se jedná o havarované vozidlo, a současně bylo prokázáno, že deklarovaný stav tachometru vozidla neodpovídal skutečnému stavu. Ve skutečnosti měl vůz najeto o téměř 37 tisíc km více. Ve druhém případu byl skutečný stav tachometru o 100 tisíc km vyšší.

Spotřebitelům Česká obchodní inspekce doporučuje, aby si prověřovali serióznost prodejců ojetých motorových vozidel a zejména informace o nabízených vozech. Ideální je, mohou-li si přizvat přímo k výběru vozu znalce, nechají si předvést výrobek i dokumentaci, absolvují zkušební jízdu, a pokud jsou se stavem vozu, cenou i smlouvou seznámeni, ať si vůz ihned odvezou. Druhou možností je zamířit s vozem z autobazaru přímo do servisu a nechat si jej důkladně zkontrolovat. Investice do nezávislé kontroly - znalce nebo servisu se určitě vyplatí.

 

Autor: red.,J.Jelínková

Fotogalerie

ilustrační snímek                zdroj foto:ČOI

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

Zabíjačkové hody

Zabíjačkové hody

Fotek: 30
Přidáno: 16.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.